Rozliczanie

i

Autor: www.pixabay.com

PODATKI

Podatek od emerytury za 2022 rok. Seniorze, sprawdź jak rozliczyć PIT

2023-04-30 8:05

W tym roku formularz rozliczenia dla emerytów wygląda nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Wszystko dlatego, że w 2022 roku tzw. "trzynastki" i "czternastki" były wolne od podatku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia więc, jak seniorzy powinni rozliczyć się ze skarbówką.

Zasady rozliczenia PIT za 2022 rok

PIT, czyli osobisty podatek dochodowy musi złożyć każda osoba, która w minionym roku osiągnęła jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu. Dotyczy to również emerytów.

Od kilku lat nie trzeba jednak osobiście wypełniać deklaracji podatkowej. Jeśli nie zależy nam na uwzględnieniu różnego rodzaju ulg to ZUS rozliczy nas z automatu. Podobnie jest w przypadku emerytów i rencistów. Jeśli w minionym roku nie mieli oni żadnych dodatkowych dochodów poza podstawową emeryturą to nie muszą nic robić, a w maju ich zeznania i tak zostaną rozliczone.

Każdy zainteresowany może jednak sprawdzić formularz rozliczenia. I tutaj emeryci mogą się nieco zdziwić, bo wygląda on nieco inaczej niż w latach ubiegłych.

Deklaracja rozliczenia podatku za 2022 rok bez "trzynastki" i "czternastki"

W tym roku emeryci na swoich deklaracjach podatkowych mają uwzględnioną jedynie podstawową emeryturę z ZUS, która podlega opodatkowaniu. W przeciwieństwie do roku 2021 nie znajdą tam rozliczenia dodatkowej, czyli trzynastej i czternastej emerytury. Wszystko dlatego, że w ubiegłym roku dodatkowe roczne świadczenia były wolne od podatku dochodowego.

W deklaracji znajduje się jednak zapis o składce zdrowotnej pobranej za trzynastą i czternastą emeryturę.

Seniorzy, którzy "dorabiali" rozliczają się inaczej

W zupełnie innej sytuacji są emeryci, którzy w minionym roku podejmowali dodatkową pracę, a tym samym mieli dodatkowe dochody, poza emeryturą. W takim wypadku konieczne jest rozliczenie PIT 36 lub PIT 37.

Można to zrobić online lub osobiście w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Przypomnijmy: na złożenie deklaracji podatkowej jest czas do 2. maja.

Sonda
Czy wiesz jak rozliczyć się z podatku?
Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]