rond gdańskie gorzów

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski/UM Gorzów

Gorzów: Po co nam taki MOF, jak nie ma dla niego pieniędzy?

2022-10-20 17:30

Gorzów i 9 gmin tworzących MOF nie zgadzają się na podział środków unijnych zaproponowany przez marszałek województwa lubuskiego. Mimo, że Miejski Obszar Funkcjonalny jest dwukrotnie większy, ma dostać zdecydowanie mniej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie. To mniej inwestycji dla mieszkańców Gorzowa, Bogdańca, Deszczna czy Skwierzyny.

Zabraknie na termomodernizację, ścieżki rowerowe i inne inwestycje. Marszałek województwa lubuskiego chce dać mniej kasy dla Gorzowa i gmin tworzących MOF. Propozycja marszałek to 35,5 mln euro dla 10 samorządów, a w poprzedniej perspektywie unijnej było 50 mln dla pięciu miejscowości. Samorządowcy uważają, że taka oferta jest nie do przyjęcia. Tym bardziej, że cały region w nowej perspektywie ma dostać z UE ponad 100 mln euro więcej. Marszałek planuje większość tego budżetu przeznaczyć na swoje inwestycje.

Większość zadań jakie urząd marszałkowski będzie prowadził to zadania własne, takie jak most w Pomorsku, budynek pasywny, czy Park Mużakowski. To nas niepokoi. Wiemy, że polityka Unii Europejskiej jest jednak w kierunku przekazania kompetencji samorządom - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

W przyszłym tygodniu samorządowcy chcą się spotkać z pozostałymi lubuskimi MOF-ami: zielonogórskim, żarsko-żagańskim i międzyrzecko-świebodzińskim, żeby wypracować wspólne stanowisko.

QUIZ. Motoryzacyjna mapa świata. Skąd pochodzą te samochody?

Pytanie 1 z 15
Marka Volvo pochodzi z...