Gołoledź

i

Autor: Simon A. Eugster / www.commons.wikimedia.org

POGODA

Ostrzeżenie IMGW dla województwa lubuskiego! Marznące opady, gołoledź i gęsta mgła. Zagrożenie dla mieszkańców

2023-12-06 13:48

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopni dla zachodniej części Polski. Mieszkańcy kilku regionów muszą uważać na marznące opady, które mogą powodować gołoledź. Piesi i kierowcy powinni bardzo uważać.

Niebezpieczne warunki pogodowe w Lubuskiem

Ostrzeżeniem pogodowym objęte zostało województwo lubuskie, zachodniopomorskie, część wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego.

Zgodnie z komunikatem w tych regionach prognozowane są opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. To oznacza, że ulice i chodniki mogą się pokryć przezroczystą, cienką warstwą lodu - śliską i niebezpieczną zarówno dla pieszych jak i dla kierowców. W takich warunkach nie trudno o potknięcie się, upadek lub utratę panowania nad autem, które na śliskiej powierzchni traci przyczepność.

To zresztą nie koniec, bo synoptycy prognozują też wystąpienie wyjątkowo gęstej mgły, która w znaczący sposób może ograniczyć widoczność. Dlatego mieszkańcy wspomnianych wyżej regionów w najbliższym czasie powinni zachować szczególną ostrożność.

Stopień ostrzeżenia IMGW może zostać podniesiony

W tej chwili obowiązuje pierwszy, czyli najniższy stopień ostrzeżenia przed marznącymi opadami i gęstą mgłą, ale IMGW zaznacza, że niewykluczone jest jego podniesienie. Wszystko zależy od bieżących warunków pogodowych.

Alert obowiązuje od wtorkowego (05.12) popołudnia do czwartku (07.12) do godziny 9:00 rano. O zmianach będziemy na bieżąco informować.

Najlepsze ośrodki SPA w województwie lubuskim. To idealne miejsca na zimowy relaks

Sonda
Jaką porę roku lubisz najbardziej?
Świętokrzyskie. Śnieżyca w regionie, to pogodowy armagedon