Betelgeza

i

Autor: ESO/Digitized Sky Survey 2 / www.commons.wikimedia.org

ASTRONOMIA

Takie zjawisko zdarza się raz na 100 lat! Jedna z najjaśniejszych i największych gwiazd zniknie z nieba

2023-12-10 9:37

Już wkrótce na fanów astronomii czeka prawdziwie unikalne i niezwykle zjawisko. W nocy z 11 na 12 grudnia asteroida Leona zakryje Betelgezę, czyli jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie! Co to oznacza? Gdzie będzie można zaobserwować to zjawisko? Czy uda się je zobaczyć w Polsce?

Całkowite zaćmienie jednej z największych i zarazem najjaśniejszych gwiazd to coś co zdarza się raz na 100 lat albo i rzadziej. Już wkrótce mieszkańcy niektórych regionów świata będą mieli okazję je zaobserwować!

Czym jest Betelgeza?

Betelgeza to jedna z największych gwiazd widocznych na nocnym niebie. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i zajmuje 9. miejsce pod względem jasności wśród wszystkich znanych nam gwiazd.

To czerwony olbrzym zlokalizowany ponad 650 lat świetlnych od Ziemi. Z uwagi na tak dużą odległość określenie dokładnych rozmiarów Betelgezy nie jest możliwe, szacuje się jednak, że jej średnica jest około 750 razy większa niż średnica Słońca!

Betelgeza jest widoczna z Polski głównie w okresie zimowym i jesiennym, i dostrzec ją można na prawym "ramieniu" Oriona.

Wszystko wskazuje jednak na to, że ten gigant wkrótce przestanie istnieć. Astronomowie sprawdzili, że gwiazda znajduje się już w swoim ostatnim etapie życia i być może już za kilka dekad wybuchnie z uwagi na brak zasilającego ją "paliwa". Zanim to jednak nastąpi będziemy świadkami niezwykłego zjawiska z jej udziałem.

Asteroida zakryje czerwonego olbrzyma. Betelgeza przestanie być widoczna

W Układzie Słonecznym krąży ponad milion skatalogowanych asteroid, które regularnie przysłaniają gwiazdy. Tym razem jedna z nich zakryje gigantyczną Betelgezę. Będzie to stosunkowo niewielka asteroida 319 Leona, o długości około 70 kilometrów.

Asteroida całkowicie przykryje tarczę Betelgezy, a to oznacza, że jasny gigant przez kilkanaście sekund nie będzie w ogóle widoczny na niebie. Najbardziej spektakularne będą momenty nachodzenia asteroidy na tarczę czerwonej gwiazdy, a także jej odsłanianie. Niestety, nie każdy będzie mógł zobaczyć to zjawisko na własne oczy.

Zakrycie Betelgezy przez asteroidę. Gdzie i kiedy oglądać?

Asteroida ma przykryć tarczę gwiazdy w nocy z 11. na 12. grudnia. Samo zjawisko ma się rozpocząć około godziny 2:17.

Niestety, pas zakrycia będzie dość wąski i ma przebiegać od południa USA do regionu Morza Śródziemnego. To oznacza, że zjawisko będą mogli zaobserwować mieszkańcy Grecji, południowych Włoch, w tym Sardynii oraz Hiszpanii. Obserwacja możliwa będzie tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu takiego jak lunety i teleskopy.

Zaćmienie Betelgezy można też zaobserwować na symulatorze online.

Najciemniejsze miejsca w Polsce, idealne do obserwacji nocnego nieba

Sonda
Lubisz obserwować nocne niebo?
Czym jest zorza polarna?