Wakacje

i

Autor: mrpixel000 / www.pixabay.com

WAKACJE

Musisz to wiedzieć zanim pojedziesz na wakacje! Na co zwrócić uwagę przed wakacyjną podróżą? Radzi Rzecznik Praw Konsumenta

2023-06-27 13:42

Wakacje trwają, wraz z nimi sezon urlopowy, a to oznacza, że czas na podróże! Zanim jednak wybierzesz się na wycieczkę zadbaj o to, by odpowiednio się do niej przygotować. Rzecznik Praw Konsumenta radzi co robić, aby nie stracić pieniędzy i spokojnie spędzić wyczekiwany wolny czas.

Wakacje nieodłącznie kojarzą się z podorżami. Nic w tym dziwnego, w końcu każdy zasłuuje na chwilę odpoczynku i oderwania się od codziennych obowiązków. A skoro wypoczynek to najlepiej za miastem, a nawet w innym kraju. Zagraniczne wycieczki cieszą się dużą popularnością, ale nawet nasze polskie morze i góry co roku przyciągają rzesze osób szukających relaksu.

Jednak, poszukując odpowiedniej wycieczki lub też przeglądając Internet w celu znalezienia idealnego hotelu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wszystko po to, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Rzecznik Praw Konsumenta radzi na co zwrócić uwagę planując wakacyjny wyjazd

1. Dokładnie przeczytaj warunki umowy - sprawdź jakie usługi masz zapewnione w cenie, a za jakie trzeba zapłacić dodatkowo.

2. Przygotuj dokumenty, które będą Ci potrzebne w trakcie podróży, np. dowód osobisty, paszport, wiza.

3. Rozważ wykupienie dodatkowych ubezpieczeń - szczegółowo zapoznaj się też z ich warunkami. Chodzi o ubezpieczenia leczenia i kosztów rezygnacji z podróży oraz NNW.

4. Zainstaluj aplikację mObywatel dzięki której zyskasz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów.

5. Pamiętaj, że bezkosztowe odstąpienie od umowy w terminie 14 dni przysługuje jedynie w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. W każdym innym przypadku odstąpienie od umowy będzie wiązało się z opłatą wskazaną w umowie.

6. Dokładnie sprawdź warunki oferowane w wybranym hotelu.  Pamiętaj, że gwiazdki przyznawane są hotelom według standardów panujących w danym kraju, np. hotel 3 gwiazdkowy w jednym kraju będzie prezentował inny standard niż w kraju sąsiednim.

7. Przeczytaj przepisy wizowe, sprawdź walutę i jej kurs, zapoznaj się ze zwyczajami i kulturą kraju, do którego jedziesz. Dobrym krokiem jest sprawdzenie dostępności i kontaktu do placówek dyplomatycznych oraz konsularnych RP, tak aby w razie nagłej potrzeby uzyskania pomocy nie tracić zbędnego czasu na ich poszukiwania.

8. Pamiętaj o możliwości reklamacji - gdy Twój urlop nie przebiega zgodnie z zamysłem to pamiętaj, że możesz złożyć reklamację. Musisz to wszystko udokumentować na przykład poprzez zdjęcia i w miarę niezwłocznie poinformować o tym rezydenta na miejscu bądź biuro podróży. Wszelkie czynności podejmuj pisemnie.

Sonda
Spędzasz lato w mieście czy wyjeżdżasz?
Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!