Handel ludźmi pomocy

i

Autor: www.lubuska.policja.gov.pl

HANDEL LUDŹMI

Handel ludźmi nasila się w wakacje. Jak nie stać się ofiarą? Na co zwracać uwagę?

2023-07-08 13:54

Zbliża się lato, a to oznacza zagraniczne wyjazdy czy to w celu wypoczynku, czy też znalezienia sezonowej pracy. To też okres, kiedy nasilają się przypadki związane z handlem ludźmi. Dlatego szykując się w podróż warto się do niej odpowiednio przygotować i sprawdzić co robić, by nie paść ofiarą handlarzy.

Handel ludźmi - czym właściwie jest?

Szacuje się, że handel ludźmi jest trzecim co do wielkości dochodów światowym, nielegalnym biznesem. Definiowany jest jako werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania.

Może to dotyczyć zarówno wykorzystania seksualnego, fizycznego w zakresie niewolniczej pracy, zniewolenia lub usunięcia organów. Ofiarami handlu ludźmi mogą się stać wszyscy: zarówno kobiety, mężczyźni jak i dzieci. Rzadziej ofiarami padają osoby starsze.

Obcokrajowcy najczęściej wykorzystywani są do prac domowych, polowych, w sektorze budowlanym, w szwalniach, dzieci są wykorzystywane do żebractwa.

Światowe problemy gospodarcze nasilają handel ludźmi

Jak wynika z rządowych raportów, obecna sytuacja gospodarcza na świecie nasiliła problem związany z handlem ludźmi. O ile w okresie pandemii koronawirusa i związanych z tym ograniczeń w podróżowaniu notowało się mniej przypadków handlu ludźmi, o tyle w obecnej chwili problem znów powrócił.

Wszystko dlatego, że rosnące ceny i narastające problemy z zatrudnieniem zmuszają wiele osób do poszukiwania pracy za granicą. A to dla handlarzy idealna sytuacja do wyzysku.

Dramatyczne dane przedstawiła też Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która wskazała, że handel ludźmi drastycznie wzrósł po wybuchu wojny na Ukrainie, co w dużej mierze dotyczy... ukraińskich kobiet w ciąży. Te, za pośrednictwem portali społecznościowych, wabione są fałszywymi obietnicami lepszej przyszłości, a to często kończy się tragicznie zarówno dla nich jak i dla dziecka.

Według statystyk, od początku wojny globalne, internetowe wyszukiwania usług seksualnych i zdjęć pornograficznych ukraińskich kobiet i dzieci wzrosło aż o... 600 procent!

Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi?

Zbliżające się lato, wakacje i urlopy to idealny czas na zagraniczne wycieczki i odpoczynek z dala od codzienności. Na podróże decyduje się coraz więcej młodych ludzi, którzy często postanawiają też jechać w pojedynkę.

Młodzi ludzie bardzo chętnie planują zagraniczne podróże czy też wyruszają za pracą. W wielu przypadkach żyją na spontanie i zdarza się, że wybierają atrakcyjne oferty bez szczegółowego ich sprawdzenia. Czy postępują rozsądnie? Z pewnością okoliczności takiego zachowania sprzyjają osobom zajmującym się procederem handlu ludźmi - przyznaje Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Dlatego wyjeżdżając za granicę, niezależnie czy na wypoczynek czy do pracy, należy się stosować do kilku ważnych zasad:

1. Ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia.

2. Dokładnie sprawdź firmę oferującą Ci pracę czy też organizatora Twojej wycieczki. Upewnij się, że działają legalnie i że w ogóle istnieją.

3. Zapisz adres i numer telefonu i zostaw te informacje najbliższym.

4. Zrób kserokopię wszystkich dokumentów jakie ze sobą zabierasz: dowodu, paszportu, wizy, pozwolenia na pracę, itp.

5. Ustal częstotliwość kontaktów z bliskimi i hasło w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożliwości powiedzenia tego wprost przez telefon (np. przekazanie pozdrowień dla kogoś kto nie istnieje).

Sonda
Czy w swoim otoczeniu słyszałeś/aś o przypadkach handlu ludźmi?
Lublin: 54-latka zatrzymana za handel ludźmi