Bronisław Komorowski w Hotelu Mieszko w Gorzowie

i

Autor: informacja prasowa

MIASTO

Bronisław Komorowski spotkał się z uchodźcami z Ukrainy w Hotelu Mieszko w Gorzowie

2023-05-26 10:16

"Zapamiętać będziemy pomoc polskiego serca pełnego dobroci, które przytuliło nieszczęsnych uciekinierów przed wojną" - powiedział były Prezydent RP Bronisław Komorowski, który wraz z małżonką Anną Komorowską spotkał się wczoraj (24 maja 2023 roku) z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którzy na co dzień mieszkają w Hotelu Mieszko w Gorzowie Wielkopolskim.

Były prezydent RP na spotkaniu z uchodźcami w Gorzowie. Co powiedział Bronisław Komorowski?

- Przed wybuchem wojny nie było żadnych relacji, ale po wybuchu wojny Polska te zaległości nadrabia i robi to w sposób słuszny i bardzo zdeterminowany. Ale chyba na świecie będzie najbardziej zapamiętana i na Ukrainie zapamiętana pomoc, nie ta w wymiarze militarnym, ale właśnie ta pomoc dobrego serca polskiego, które przytuliło nieszczęsnych uciekinierów przed wojną - powiedział przed spotkaniem Komorowski.

27 lutego 2022 roku, krótko po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Hotel Mieszko zaprzestał świadczenia usług hotelarskich i stał się miejscem zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców wojennych, co utrzymuje się do dziś. Obecnie przebywa w nim ponad 320 obywateli Ukrainy (wcześniej było ich ponad 400). W schronieniu dominują matki z dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne.

- W hotelu jest wszystko. Jest pełne wyżywienie, jest czysto i rodzinnie. My akurat nie dopłacamy do pobytu, bo mamy dziecko w wieku poniżej roku, a mąż nie płaci, bo jest niepełnosprawny i ma tu w Polsce grupę. Nie szukaliśmy mieszkania, ale ludzie szukają. Jest jednak bardzo drogo i ciężko je znaleźć, szczególnie jak ma się dzieci. Po zakończeniu wojny bardzo chcemy wrócić do Ukrainy - powiedziała Anna z Obwodu IwanoFrankowskiego, która od ponad roku mieszka w obiekcie hotelowym. Dodała, że takie spotkania jak te z byłym prezydentem Polski są przyjemnym przeżyciem i dają uchodźcom poczucie tego, że ludzie cały czas interesują się ich losem.

- Żyjemy w czasach niespokojnych. Potwierdza się to, że Polska zawsze musi być gotowa do obrony własnej wolności, ale także i wolności sąsiadów. Można to robić na różne sposoby, albo wysyłając czołgi albo przyjmując uchodźców. Cieszę się, że Gorzów Wielkopolski, a szczególnie ten Hotel Mieszko i jego właściciele są takim przykładem ogromnego zrozumienia potrzeb ludzi w potrzebie. To dzięki takim podmiotom jak „Mieszko” Polska zasłużyła na uznanie społeczności międzynarodowej - powiedział Prezydent Komorowski.

Hotel Mieszko nieustannie poszukuje zewnętrznego wsparcia, aby pomagać Ukraińcom. W tym celu utworzono fundację o nazwie "Mieszka", która za pośrednictwem platformy Pomagam.pl pod hasłem #MIESZKODLAUKRAINY zbiera środki na kontynuację pomocy humanitarnej. Dodatkowo, organizowane są spotkania z prominentnymi osobistościami jako sposób na zwiększenie świadomości na ten temat. Hotel odwiedzili już takie osoby jak europosłanka Elżbieta Rafalska, Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś, szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter oraz dyrektor Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Naturski. W spotkaniu z Bronisławem Komorowskim uczestniczyło ponad stu uchodźców.

- Cały czas mamy trudności, ale jest kilka firm i ludzi, którzy nas wspierają. Bardzo im za to dziękujemy - powiedział Les Gondor, Prezes Hotelu Mieszko, podczas spotkania. Dodatkowo dodał: Naszym głównym celem spotkań jest jednak zaprezentowanie politykom, jak wykonujemy nasze zadanie. Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby przyjechać i zobaczyć, w jakich warunkach żyją uchodźcy wojenni. Zapraszamy serdecznie. To naprawdę magiczne miejsce. Staramy się zapewnić naszym gościom z Ukrainy warunki jak najbardziej domowe. Nie tylko dajemy im dach nad głową oraz posiłki, ale również staramy się uatrakcyjnić ich pobyt. W końcu nazwano nas "Małą Ukrainą"."

Komorowski będzie OJCEM CHRZESTNYM wygranej z PiS!? Szczerze o powrocie do polityki
Sonda
Jak oceniasz prezydenturę Bronisława Komorowskiego?