Wiatraki

i

Autor: canva Pro

GOSPODARKA

Masowe zwolnienia w Niemczech. Niemiecki gigant ma kłopoty

2024-06-03 11:28

Szacuje się, że w najbliższym czasie pracę mogą stracić nawet ponad 4 tysiące osób. Wszystko dlatego, że potężna firma Siemens Gamesa, spółka zależna od giganta Simens Energy, ma problemy finansowe i notuje ogromne straty.

Trudna sytuacja w Niemczech. Kolejne firmy zapowiadają zwolnienia

Simenes Gamesa to już kolejne przedsiębiorstwo, które informuje o masowych zwolnieniach, związanych m.in. z obecną sytuacją gospodarczą. Tylko w tym roku podobne decyzje podjęły m.in. Bosch, Continental, Deutsche Bank, Vodafone czy Bayer.

Tym razem pracę może stracić nawet 4100 osób, a to jakieś 15% procent załogi — magazyn Reuters. Jak przyznał rzecznik Siemens Energy: dokładną skalę planowanych zwolnień firma ogłosi po zakończeniu konsultacji, które prowadzi ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Siemens Games pogrąża się w kryzysie

Siemens Gamesa to hiszpańska spółka należąca do Siemens Energy — firmy działającej w branży energii odnawialnej. Gamesa zajmuje się energetyką wiatrową i od kilku lat notuje coraz poważniejsze straty. To właśnie za jej przyczyną Siemens Energy odnotował stratę w wysokości aż 4,6 mld euro.

Taka sytuacja jest wynikiem nie tylko tego co się obecnie dzieje na rynku, ale wynika przede wszystkim z błędów popełnianych przez firmę w trakcie produkcji: wadliwie wykonane konstrukcję turbin wymagają licznych naprawa, które generują koszty. Do tego dochodzą też kary finansowe za opóźnienia w realizacji zamówień.

Zobacz też: Miejsca w Polsce o niezwykłej energii

KSW było bliskie BANKRUCTWA? Andrzej Kostyra w rozmowie z Martinem Lewandowskim