WIĘZIENIE

Gangsterzy hodowali w więzieniu dzikie zwierzęta. "Całkowity brak kontroli"

2024-06-03 8:39

Gwatemalska policja przejęła w niedzielę (02.05) kontrolę nad więzieniem "El Infiernito", opanowanym dotąd przez gangsterów. Wyszło na jaw, że osadzeni mieli tam telewizory, lodówki, hodowali dzikie zwierzęta, w tym krokodyle, i prowadzili stamtąd wymuszenia.

Policja przejęła więzienie. Zostanie zamienione na placówkę o zaostrzonym rygorze

W czasie akcji z więzienia "El Infiernito", leżącego około 70 km na południe od stolicy kraju, przeniesiono do innych zakładów karnych 225 członków gangu Barrio 18.

Nie ma już ani jednego skazańca w więzieniu "El Infiernito". Więzienie znów należy do państwa. Zostanie przebudowane i teraz naprawdę stanie się więzieniem o maksymalnym nadzorze" – ogłosił na platformie X szef MSW Francisco Jimenez.

W akcji uczestniczyło około 400 policjantów, w tym funkcjonariusze policyjnego wydziału ochrony przyrody, ponieważ okazało się, że skazańcy hodowali wewnątrz więzienia dzikie zwierzęta.

Więźniowie hodowali dzikie zwierzęta i prowadzili wymuszenia. Nie było tam żadnej kontroli

W zakładzie znaleziono zagrodę z kurami, ale także między innymi krokodyle, szopy pracze, lisy, jastrzębie i inne drapieżne ptaki – przekazała agencja AFP. Jimenez określił to jako dowód na "całkowity brak kontroli" w tym więzieniu. Minister oświadczył, że władze szukają właściwego miejsca, w którym znalezione w więzieniu zwierzęta będą mogły zamieszkać.

Minister podkreślił, że znaleziono również fotel do gier wideo, lodówki, klimatyzatory i zestawy nagłośnienia.

Nie było kontroli wewnątrz więzienia, nie było żadnego sposobu na utrzymanie dyscypliny przez gwardię więzienną (…) Osoby pozbawione wolności miały tam całkowitą wolność" – powiedział.

Gwatemala z 17 mln mieszkańców uznawana jest za jeden z najniebezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. W 2023 odnotowano ponad 4360 zabójstw, czyli 25 na 100 tys. mieszkańców. Połowa z nich wiązana jest z narkobiznesem i gangami, takimi jak Barrio 18 czy Mara Salvatrucha.

Prezydent Gwatemali Bernardo Arevalo oświadczył w tym tygodniu, że część stolicy kraju stała się "więźniem" gangów.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś odwiedzić Gwatemalę?
Świętokrzyskie. Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Jak dziś wygląda?