Lubuskie: Ostrzeżenie przed wilkami w trzech miejscowościach!

i

Autor: Pixabay

Lubuskie: Ostrzeżenie przed wilkami w trzech miejscowościach!

2022-01-03 15:00

W województwie lubuskim w trzech miejscowościach gminy Deszczno wydano ostrzeżenie przed wilkami. Gmina ostrzega mieszkańców i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie. Wilki pojawiły się na terenie miejscowości: Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin. Mieszkańcy proszeni są także o zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych.

- W związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pojawieniu się wilków na terenie naszej gminy w miejscowości: Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych – poinformowały władze gminy Deszczno. W wydanym komunikacie zaapelowali m.in. też o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim szacuje, że w województwie lubuskim populacja wilków wynosi około 300 sztuk. - Jest to stała populacja na przestrzeni ostatnich lat. Nie widzimy tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o populację wilka, jest ona na stałym poziomie – powiedział główny specjalista ds. szacowania szkód w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Witold Marciniak.

CZYTAJ TAKŻE: Gorzów: Weekend nie dla wszystkich był szczęśliwy

Wilki coraz bardziej zuchwałe

Jak dodał, "obserwujemy, że te wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi". "Ma to związek z aurą, którą mamy za oknem. Te sytuacje miały miejsce, kiedy nastąpiły opady śniegu i temperatura zeszła poniżej zera i w tym momencie wilki mają trudności ze zdobyciem pokarmu" - zaznaczył.

– Istnieje ryzyko spotkania wilka, ale on generalnie stara się unikać bezpośredniego spotkania z człowiekiem. Należy wtedy dać znać, że jesteśmy – zachowywać się głośno, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie należy zachowywać się w sposób nerwowy i w panice uciekać. Trzeba spokojnie odejść, cały czas go obserwując – podkreślił Marciniak.

Gmina Deszczno apeluje do mieszkańców o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.

Tradycyjna Noworoczna kąpiel morsów
Sonda
Czy widziałeś kiedyś wilka na wolności?