Grupy zwolnione z abonamentu RTV

i

Autor: Shutterstock Zasiłek, bezrobocie

Koniec z podejrzanymi pokazami dla seniorów? Andrzej Duda podpisał ważny dokument!

2022-12-08 15:58

To bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla osób starszych, którzy w ostatnich tygodniach otrzymywali wiadomości i telefony od podejrzanej firmy z zaproszeniem na pokaz sprzętu RTV AGD w Gorzowie. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta.

Od kilku tygodni jest bardzo głośno na temat związany z pokazami dla seniorów, o czym informowaliśmy niejednokrotnie. Najpierw w restauracji "Radosna" udaremniono taki pokaz dzięki lokalnym aktywistkom, następnie tydzień później duża część seniorów zrezygnowała z uczestnictwa w tego typu wydarzeniu znów ze względu na przeciwników, którzy pojawili się pod jednym z gorzowskich hoteli.

Organizatorzy protestów zrobili swoje, bo o zajściach w Gorzowie wiedzą już politycy. Posłanka na Sejm RP, Anita Kucharska-Dziedzic, złożyła interpelację do Ministerstwa Sprawiedliwości wzywającą do natychmiastowego podjęcia prac zmieniających ustawę o prawach konsumenta i wprowadzenia do niej zapisów, które chronią osoby starsze przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Dzięki temu mamy teraz zmianę przepisów. "Ustawa rozszerza także zakres zastosowania przepisów upk do umów, których przedmiotem są usługi finansowe – w szczególności wprowadzając zakaz zawierania takich umów podczas pokazu lub wycieczki" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Dodatkowo zwiększono przedział czasowy na odstąpienie od takiej umowy z daną firmą.

"Ustawa przewiduje, że konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów (powyższe uzupełniać będzie obecne regulacje upk o 14 dniowym terminie odstąpienia od umowy, liczonym od dnia jej zawarcia). Obydwa w/w terminy będą przy tym wydłużana do maksymalnie 12 miesięcy – w przypadku gdy przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy"

Sonda
Czy Andrzej Duda dobrze postąpił?