Fokus

i

Autor: Canva Pro

QUIZ

Klasyki polskiego rapu. Jak dobrze je znasz? Sprawdź się w naszym quizie

2024-04-27 15:25

Rap stał się nieodłącznym elementem polskiej kultury muzycznej jeszcze w latach 90. Od tamtej pory nieustannie się zmienia, a na scenie wybijają się coraz to nowi przedstawiciele tego gatunku. Od samego początku wzbudził spore zainteresowanie i zyskał zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Niewątpliwie jednak kawałki tworzące historię rapu w Polsce znane były w tysiącach domów. A Ty, jak dobrze je pamiętasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Narodziny rapu w Polsce i na świecie. Historia gatunku

Rap to muzyka wywodząca się z kultury hip-hop. Często pojęcia te używane są zamienne co jest jednak błędem, ponieważ na hip-hop składa się wiele elementów, takich jak np. taniec (breakdance), muzyka (rap), grafiitti, DJ-ing, itp.

Sam rap oficjalnie narodził się we wczesnych latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale jego korzenie sięgają znacznie głębiej, ponieważ upatruje się ich w plemionach afrykańskich sprzed czasów kolonialnych, których członkowie opowiadali historię w rytm wygrywanych dźwięków.

Do Polski rap dotarł dopiero około 1991 roku kiedy to wyszedł solowy album Kazika Staszewskiego pod nazwą "Spalam się" chociaż prawdziwe narodziny polskiego rapu w Polsce datuje się na rok 1993, kiedy to w Kielcach zadebiutował... Liroy, czyli Piotr Marzec, na początku znany jako PM Cool Lee.

W tej chwili polscy raperzy mieszają już gatunki muzyczne tworząc całkiem nowe brzmienia, które nijak mają się do kawałków prezentowanych na samym początku. Chociaż oczywiście "inne" nie znaczy "gorsze"!

Czołowi przedstawiciele rapu w Polsce

Mimo, że nie każdy lubił rap to o niektórych artystach młodego pokolenia słyszeli wszyscy! Paktofonika, Franek Kimono, Eldo, Pezet, WWO, Trzeci Wymiar, OSTR, Molesta czy Fenomen - nie ma fana hh, który by ich nie znał!

To oni odważyli się mówić o tym co bolało ówczesnych młodych ludzi, nie bali się poruszać trudnych tematów i opowiadać o swoim życiu. Kawałki przesycone były emocjami i nie da się ukryć, że często były to wyjątkowo osobiste wynurzenia artystów. Nic dziwnego, że trafiały do młodych ludzi. Zwłaszcza, ze oprócz poważnych treści zapewniali też dużą dawkę rozrywki!

A Ty, jak dobrze znasz kultowe rapowe kawałki? Sprawdź czy potrafisz dokończyć słowa!

Quiz: Klasyki polskiego rapu. Tego słuchały tysiące ludzi. Sprawdź, jak dobrze znasz rapowe kawałki

Quiz: Klasyki polskiego rapu. Tego słuchały tysiące ludzi. Sprawdź, jak dobrze znasz rapowe kawałki

Pytanie 1 z 10
Dokończ tekst: "Ciemno już, zgasły wszystkie światła..." (Peja "Głucha noc")
Peja - Głucha noc