Graffiti Banksy'ego

i

Autor: instagram.com/banksy/

szok

Kim jest Banksy? Wkrótce być może będzie wiadomo! Sprawą zajmie się sąd

2024-03-11 12:15

Dwie osoby zbierające dzieła sztuki złożyły pozwy sądowe przeciwko tajemniczemu artyście Banksy'emu po tym, jak odmówił potwierdzenia autentyczności jednego ze swoich znanych obrazów. Postępowanie może doprowadzić do wyjawienia prawdziwej tożsamości malarza.

Banksy jest najbardziej tajemniczym grafficiarzem na świecie. Przez długie lata wiele postaci, w tym Jamiego Hewleta, współtwórcę Gorillaz, Roberta Del Naja, współzałożyciela Massive Attack, czy Robina Gunninghama, mieszkańca Bristolu, były łączone z pseudonimem artysty. Mimo to, przez blisko 30 lat tożsamość Banksy'ego pozostaje tajemnicą.

Wkrótce ta sytuacja może ulec zmianie. Dwie osoby kolekcjonujące dzieła sztuki podjęły kroki prawne przeciwko firmie Pest Control, która należy do twórcy graffiti, w związku z odmową potwierdzenia autentyczności słynnego obrazu Monkey Queen. Po trzech latach prób uzyskania odpowiedzi, Nicky Katz i Ray Howse stracili cierpliwość i złożyli pozew przeciwko firmie za naruszenie umowy. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, artysta może być zmuszony do ujawnienia swojego prawdziwego imienia i nazwiska.

Kolekcjonerzy dzieł sztuki zakupili obraz za 30 tysięcy funtów od niedawno zmarłego, uznawanego kolekcjonera dzieł sztuki Banksy'ego. Nie otrzymali jednak odpowiednich dokumentów zawierających szczegółowy opis historii obrazu.

Firma Pest Control informuje na swojej stronie internetowej, że wystawia certyfikaty autentyczności dla obrazów, grafik, rzeźb i innych dzieł artystycznych. Nabywcy limitowanego obrazu (wydrukowano 150 egzemplarzy) twierdzą, że próbowali bezskutecznie uzyskać dokumentację od firmy artysty.

Jestem bardzo rozczarowany Banksy'm. Uniemożliwił komukolwiek zatwierdzenie fragmentu jego dzieła bez jego certyfikatu. To znacząco wpływa na wartość jego twórczości. Gdybym miał obraz Leonarda da Vinci, nie byłoby żadnej kontroli Leonarda, która by go potwierdzała. Po prostu zaniósłbym to do ekspertów, aby mi powiedzieli, czy jest to dzieło sztuki Leonarda da Vinci. W przypadku Banksy’ego, nawet jeśli masz opinię eksperta mówiącą, że dany egzemplarz jest jego dziełem, jeśli nie posiada on certyfikatu, to nie możesz być tego pewien" - mówi jeden z poszkodowanych na łamach "The Guardian"

Pest Control kontrargumentuje, twierdząc, że ich proces uwierzytelniania jest solidny, dokładny oraz czasami długotrwały. - "Wydaliśmy wiele tysięcy certyfikatów autentyczności" - podkreśliła firma.

Przyjechali ze świata malować po ścianach, czyli graffiti to prawdziwa sztuka
Sonda
Czy graffiti to prawdziwa sztuka?

Kolekcjonerzy, którzy zostali zacytowani przez "The Guardian", stwierdzają, że ich jedyną możliwością obecnie jest złożenie pozwu przeciwko firmie Pest Control za naruszenie umowy. Mając na uwadze, że minęło trzy lata od momentu zapłaty za dzieło, uważają, że to wystarczająco dużo czasu, aby firma poradziła sobie z tą sytuacją zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami.