Świąteczne jedzenie

i

Autor: Cava Pro

ŚWIĘTA

Jak nie przytyć w święta? 10 przydatnych porad na świąteczne obżarstwo

2023-12-26 14:03

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas zadumy i refleksji, spędzany w gronie najbliższych. Ale ich nieodłącznym elementem jest też... wielkie obżarstwo! Stoły uginają się pod ciężarem smakowitych dań, od których aż trudno się oderwać. Warto jednak zastosować się do kilku wskazówek, by po świętach bez przerażenia móc stanąć na wadze. Co więc robić, aby w święta nie przytyć?

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez karpia, pierogów czy barszczu. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole musi się znaleźć aż 12 potraw, dzięki którym domownicy zapewnią sobie dostatek na cały następny rok.

Ale Wigilia to tylko początek! W sumie świętujemy przecież aż trzy dni. W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na stołach pojawiają się różnego rodzaju mięsa, ciasta i przystawki. Ilość potraw, które serwowane są w okresie świątecznym sprawia, że nie sposób nie przytyć. Zwłaszcza, że do tego dochodzi często brak ruchu, bo wiele osób praktycznie całe święta spędza siedząc przy stole bądź przed telewizorem.

Co zrobić, aby nie przytyć w święta?

Jeśli po Bożym Narodzeniu nie chcesz zmieniać garderoby na rozmiar większą to lepiej zastosuj się do kilku wskazówek, które pozwolą Ci ograniczyć, a następnie spalić świąteczne kalorie:

  1. Nie siedź przy stole - nie spędzaj na krześle całego dnia. Jeśli nie potrafisz się oprzeć świątecznym potrawom, które cały czas znajdują się na stole, lepiej odejdź od stołu i zajmij się czymś, by nie myśleć o jedzeniu.
  2. Nakładaj mniejsze porcje - wiele osób ma tendencję do zjadania wszystkiego co znajduje się na talerzu. Dlatego lepiej nakładać sobie mniej i nie mieć wyrzutów sumienia.
  3. Korzystaj z mniejszych talerzy - nie od dziś wiadomo, że człowiek je również oczami, dlatego można spróbować "oszukać mózg". Nakładanie posiłków na mniejszy talerz i zjedzenie wszystkiego sprawi, że mózg odnotuje uczucie sytości i nie będzie potrzebował więcej. To dużo skuteczniejsze działanie niż nakładanie mniejszych porcji na większy talerz.
  4. Zwróć uwagę na to co pijesz - zamiast słodkich i gazowanych napojów wybierz wodę.
  5. Postaw na ruch - po posiłku warto poćwiczyć albo chociaż wyjść na spacer lub pograć z bliskimi w gry wymagające ruchu. Jeśli na dworze jest śnieg można wyjść na sanki lub stoczyć bitwę na śnieżki.
  6. Ogranicz alkohol - nie tylko dlatego, że sam w sobie prowadzi do tycia, ale także dlatego, że pod jego wpływem stracisz kontrolę nad spożywanymi posiłkami.
  7. Gotuj z głową - w trakcie przygotowywania posiłków ogranicz potrawy smażone, a zamiast tego piecz lub gotuj. Warto też zastosować zamienniki wobec tłustych, niezdrowych produktów.
  8. Pamiętaj: nie musisz zjeść każdego dania! Jeśli jednak zależy Ci na zastosowaniu się do tradycji 12 potraw, lepiej tylko spróbuj każdej z nich zamiast nakładać sobie sytą porcję.
  9. Pij dużo wody - w rewelacyjny sposób wpłynie to na przemianę materii, a także pomoże utrzymać uczucie sytości.
  10. Naucz się odmawiać - nawet jeśli ciocia bardzo nalega, żebyś zjadł "jeszcze jeden kawałek ciasta" to pamiętaj, że gra toczy się o Twoje zdrowie i samopoczucie. Nie musisz jeść na siłę tylko po to, by nie sprawić komuś przykrości.

Te świąteczne produkty podrożały najbardziej

Sonda
Czy planujesz spróbować w święta 12 potraw?
Gdy batonik jest ważniejszy niż znajomi. Psychodietetyk zdradza, jak wyjść z uzależnienia od jedzenia