Wulkan Marapii

i

Autor: PAP/EPA/BPBD AGAM / HANDOUT

KATASTROFY

Indonezja: Potężna erupcja wulkanu Marapii zabiła 11 turystów! Kilkanaście osób wciąż jest poszukiwanych. Na miejscu służby ratownicze

2023-12-04 8:47

Co najmniej jedenaście osób zginęło w wyniku erupcji wulkanu Marapii, do której doszło w niedzielę (03.11) w środkowej części Indonezji. Wciąż poszukiwanych jest kilkudziesięciu turystów, których nie udało się ewakuować przed wybuchem.

Erupcja wulkanu Marapii w Indonezji. Popiół wyrzucany był aż na 3 metry!

Do wybuchu doszło w niedzielę przed godziną 15:00 czasu lokalnego w Prowincji Sumatra Zachodnia w Indonezji. Czynny wulkan Marapii po raz kolejny eksplodował wyrzucając popiół na wysokość trzech metrów i zasypując pobliskie ulice.

Władze ogłosiły najwyższy stopień alarmowy i zaapelowały do mieszkańców o niewychodzenie z domów. Rzecznik Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami Abdul Muhari powiedział, że opadający popiół pokrył kilka wiosek i ograniczył widoczność.

- W strefie zagrożenia było 75 wspinaczy, a 49 zostało ewakuowanych z tego obszaru – powiedział przedstawiciel służb ratowniczych.

Turyści utknęli podczas wpinaczki. Trwa akcja poszukiwawcza

W rejonie wulkanu prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza turystów, których nie udało się ewakuować przed wybuchem. W sobotę wspinaczkę na prawie 2900-metrową górę rozpoczęło 75 wpinaczy, którzy utknęli po erupcji.

Jak poinformował Hari Agustian, urzędnik lokalnej Agencji Poszukiwań i Ratownictwa w Padang, stolicy prowincji Zachodnia Sumatra: do poszukiwania wysłano około 170 ratowników. Zamknięto też dwie trasy wspinaczkowe, a mieszkańcom zboczy Marapi zalecono, aby trzymali się w odległości 3 kilometrów od ujścia krateru ze względu na potencjalną lawę.

11 osób zginęło po erupcji wulkanu w Indonezji

W tej chwili spośród 26 zaginionych turystów służbom udało się odnaleźć 14 osób. Niestety, 11 z nich było martwych - powiedział w poniedziałek Abdul Malik, szef agencji poszukiwawczo-ratowniczej w Padang.

Służby ratownicze wciąż szukają pozostałych 12 wspinaczy.

Wulkan Marapii należy do ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, która jest podatna na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na „Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku – łuku wulkanów i liniach uskoków otaczających Basen Pacyfiku.

Wezuwiusz - zdjęcia wulkanu w Neapolu

Sonda
Chciałbyś zobaczyć erupcję wulkanu z bliska?
Poszukiwacze odkrywają tajemnicę wulkanu w Lubaniu