Grillowanie

i

Autor: fot. Canva

GRILL

Idealne miejsca na grilla w Gorzowie i okolicy. Tu możesz legalnie grillować nie martwiąc się o mandat

2024-04-17 11:45

Grillowanie to nieodłączny element wiosenno-letnich miesięcy. Słońce i coraz wyższe temperatury sprawiają, że podświadomie zaczynamy czuć smak i zapach pieczonej kiełbaski. Wtedy też pojawia się pytanie: gdzie można legalnie zrobić grilla? Podpowiadamy, w jakich miejscach w Gorzowie i okolicy możesz bezpiecznie grillować.

W sezonie grillowym w najlepszej sytuacji są osoby posiadające swój własny ogródek lub działkę. Wtedy nie trzeba się martwić znalezieniem idealnego miejsca do grillowania. A co z tymi, którzy mieszkają w blokach? Czy można zrobić grilla na balkonie? Jak się okazuje, przepisy prawa nie zabraniają tego jednoznacznie, ale lepiej wybrać ekologiczny sprzęt, w tym grilla elektrycznego. Jeśli natomiast marzy Ci się kiełbaska z posmakiem grillowego węgla, sprawdź, gdzie w Gorzowie i okolicy możesz sobie na to pozwolić.

Czy mogę zrobić grilla w parku? Sprawdź, co mówią przepisy

W polskim prawie nie ma żadnych zapisów, które wprost zakazywałyby rozpalania grilla w plenerze. Zanim jednak postanowisz to zrobić, musisz się upewnić, że nie stworzysz w ten sposób zagrożenia pożarowego. Dodatkowo sprawdź, do kogo należy teren, na którym planujesz grillować i upewnij się, że swoim działaniem nie będziesz nikomu przeszkadzał.

Uwzględnienie kwestii własnościowych terenu jest bardzo istotne, aby odpowiedzieć na pytanie: czy można grillować w parku? W kontekście parków miejskich, to władze samorządowe decydują o tym czy można tam grillować, czy też nie. Odpowiednie informacje na ten temat powinny się znajdować w regulaminach parków.

Grillowanie w parkach, skwerach i na placach w Gorzowie

Jak się okazuje, w Gorzowie rozpalenie grilla na miejskich terenach zielonych jest... dozwolone! Określa to uchwała z 2015 roku w sprawie wprowadzenia nowych regulaminów korzystania z parków, skwerów i placów miejskich. Jeden z umieszczonych tam zapisów brzmi:

"(...) zezwala się na: grillowanie z wyłączeniem ciągów komunikacyjnych oraz placów zabaw i ich bezpośredniego sąsiedztwa".

To oznacza, że możesz zrobić grilla w Parku Róż czy w Parku Kopernika! Konieczne jest jednak zachowanie pewnych zasad, które nie narażą ciebie oraz innych mieszkańców na niebezpieczeństwo.

Zachowaj zasady bezpieczeństwa! Niezastosowanie się do nich grozi mandatem

Mimo że dozwolone jest grillowanie na miejskich terenach, to trzeba przy tym pamiętać o innych zapisach prawnych odnoszących się między innymi do bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nieuwzględnienie ich może skutkować mandatem!

Dlatego, jeśli szykujesz się do grillowania, pamiętaj, że nie wolno rozpalać grilla (ani ogniska) w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu, za wyjątkiem miejsc wyznaczonych do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu. W innym wypadku grozi Ci mandat w wysokości nawet 5000 zł.

Dodatkowo, rozpalając grilla, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak:

1. Grilluj wyłącznie na świeżym powietrzu. Nie wolno przenosić grilla do obiektów zamkniętych.

2. Upewnij się, że grill stoi stabilnie i jest zabezpieczony przed ewentualnym przewróceniem.

3. Do rozpalania używaj podpałek dostępnych w sklepach, nie korzystaj w tym celu z innych łatwopalnych substancji.

4. Nie pozostawiaj grilla bez nadzoru osób dorosłych.

5. Zawsze miej przygotowaną w pobliżu butelkę z wodą, dzięki której będziesz mógł przygasić płomień.6. Po zakończeniu grillowania, przed powrotem do domu, upewnij się, że grill został odpowiednio wygaszony.

Grill na łonie natury. Gdzie w okolicach gorzowskich lasów można rozpalić grilla?

Jak wiadomo, województwo lubuskie słynie z pięknych lasów i jezior, dlatego nic dziwnego, że wiele osób szuka miejscówek na grilla właśnie w takich okolicznościach przyrody. Jednak zgodnie z wyżej wspomnianym zapisem, rozpalenie grilla w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu jest niedozwolone. Co więc robić? Skorzystać z miejsc specjalnie wyznaczonych do tego celu.

W okolicy Gorzowa, w obrębie terenów leśnych, znajduje się kilka miejsc, w których można bezpiecznie rozpalić grilla lub ognisko. Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa można to zrobić w trzech punktach: na miejscu postoju pojazdów nad jeziorem Grabino w leśnictwie Łośno, na terenie spalonej wsi Mierzęcin - na trasie dużej pętli ścieżki edukacyjnej wokół Jeziora Sulemińskiego w leśnictwie Kłodawa oraz w punkcie edukacji leśnej w leśnictwie Nierzym. Grillować można też m.in. w Łupowie czy nad jeziorem w Gliniku.

Zobacz też: Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Gorzowie

Sonda
Lubisz dania z grilla?
Grill – rodzaje, jaki powinien być dobry grill?