Grill na balkonie

i

Autor: fot. Canva

ROZRYWKA

Ruszył sezon grillowy! Czy można zrobić grilla na balkonie?

2024-04-15 10:05

Wiosna w pełni, a słońce i coraz wyższe temperatury zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. A bez czego wiosenny relaks nie może się udać? Bez grilla - i powie to każdy Polak! Jednak nie każdy ma swój ogródek lub działkę, na którym może go odpalić. Co wtedy? Czy można zrobić grilla na balkonie? Sprawdziliśmy!

Trwa sezon na grilla

Nieoficjalnie przyjęło się, że sezon grillowy trwa od maja do września, ale wszystko zależy od pogody, a ta w tym roku dość szybko przywitała nas wiosennymi temperaturami. Zresztą, prawdziwi pasjonaci potraw z rusztu nie boją się nawet zimna!

Jednak to właśnie wiosenno-letnia aura najbardziej sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a ten zawsze miło urozmaicić sobie pyszną kiełbaską lub szaszłykiem. Zwłaszcza że grillowanie jest proste i nie wymaga szczególnych zdolności kulinarnych.

No dobrze, ale co z miejscem na grilla? W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby posiadające swoje ogródki lub działki. Wtedy wystarczy wyciągnąć sprzęt z garażu, zaprosić znajomych i rozpoczynać grillowanie. Jednak nie wszyscy mają ten luksus posiadania własnego ogrodu. Co w takim wypadku?

Czy mieszkając w bloku wielorodzinnym, mogę zrobić grilla na swoim balkonie?

Przepisy prawa nie zakazują jednoznacznie odpalenia grilla na swoim balkonie. Czy to znaczy, że można tam zrobić grilla? Teoretycznie tak, ale należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i dostosowaniu się do innych przepisów, mówiących między innymi o zasadach współżycia społecznego.

Co to oznacza w praktyce? Możesz zrobić grilla, ale zastosuj się do następujących zasad:

1. Zapytaj sąsiadów, do których może dotrzeć zapach smażonych potraw, czy nie będzie to stanowiło dla nich problemu. W innym razie, jeśli ktoś uzna, że swoim działaniem "zakłócasz korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę", może CIę podać do sądu z art. 144 Kodeksu Cywilnego. W najlepszym wypadku może Ci grozić mandat.

2. Sprawdź regulamin swojej Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej. Nawet jeśli ogólne przepisy prawa czegoś nie zabraniają to szczegółowe wytyczne mogą się znaleźć w mniejszych aktach, takich jak np. regulaminy. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może więc zawrzeć tam informacje o zakazie grillowania.

3. Zachowaj środki bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do pożaru. Jeśli upewniłeś się, że Twoje grillowanie nie łamie wewnętrznych regulaminów ani nie będzie przeszkadzać sąsiadom, to możesz odpalić grilla. Pamiętaj jednak o stosowaniu się do przepisów przecipożarowych. Grill musi się znajdować w bezpiecznej odległości od gałżei, drzew i innych łatwopalnych materiałów. Upewnij się, że jest on należycie zabezpieczony np. nie przewróci się pod wpływem silniejszego podmuchu wiatru. Jeśli nie zastosujesz się do przepisów policja może Ci wystawić mandat za stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Zamiast grilla węglowego postaw na gazowy bądź elektryczny

Dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby zrobić grilla na balkonie, ale nie jest pewien czy może, jest grill elektryczny lub gazowy.

Grill elektryczny nie wytwarza dymu i ognia. Jest łatwy i bezpieczniejszy w użytkowaniu niż grille tradycyjne, a do jego użycia nie potrzeba żadnych innych surowców oprócz prądu. Do tego potrawy przygotowane na takim elektryku są zdrowsze niż te z użyciem grilla węglowego.

Grill gazowy natomiast zasilany jest butlą gazową i przeważnie wyposażony jest w jeden lub kilka palników. W tym wypadku również potrawy są zdrowsze niż te robione na grillu tradycyjnym. Bardzo łatwo jest sterować temperaturą i co najważniejsze: ten rodzaj grilla również nie wytwarza dymu.

Warto też zorientować się, czy w okolicy nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc, w których bez obaw można grillować.

Zobacz też: najlepsze ośrodki SPA w okolicy Gorzowa

Sonda
Lubisz grillować?
Grill – rodzaje, jaki powinien być dobry grill?