Cmentarz w Gorzowie

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski / Gorzów Facebook.com

CMENTARZ

Gorzowski cmentarz będzie większy i bezpieczniejszy. Szykuje się rozbudowa, pojawi się monitoring

2023-10-03 14:32

Już wkrótce gorzowska nekropolia przejdzie duże zmiany. Urzędnicy przygotowują się do rozbudowy i szukają firmy, która zajmie się pracami projektowymi. Robót będzie sporo, bo oprócz dodatkowych miejsc na pochówki pojawią się także kolumbaria na urny, oświetlenie oraz monitoring.

Cmentarz komulnany w Gorzowie znajduje się przy ulicy Żwirowej i założony został w 1962 roku. Od tamtej pory sukcesywnie się zmieniał, by w tej chwili zajmować obszar około 26 hektarów. Nekropolia w tym momencie jest jedna z największych w regionie i... wciąż jest rozbudowywana, aby zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców.

W 2022 roku cmentarz powiększony został o 2 hektary, a to jeszcze nie koniec zmian, bo, niestety, potrzeby mieszkańców są większe. Z uwagi na malejący przyrost naturalny pojawia się konieczność zagospodarowania dodatkowego miejsca na nowe groby. Dlatego już wkrótce nekropolia będzie jeszcze większa, ładniejsza i bezpieczniejsza!

Cmentarz w Gorzowie zostanie powiększony. Co się zmieni?

Obecnie spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg i szuka firmy, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej drugiego etapu rozbudowy cmentarza.

Docelowo ogrodzenie na nekropolii ma zostać przesunięte, aby powiększyć obszar i rozdysponować miejsce na około 50 dodatkowych grobowców. Do tego pojawią się także cztery kolumbaria z miejscem na 36 urn.

To nie koniec, bo w planach jest również zaprojektowanie Alei Zasłużonych, jako głównej, podwójnej alei będącej kontynuacją alei z istniejącej części cmentarza. Jak zazwyczaj przy takich inwestycjach, będzie też więcej zieleni i elementów małej architektury.

Monitoring na cmentarzu w Gorzowie

Rozbudowa cmentarza to jedno, ale niezwykle ważną sprawą jest również to, że ma na nim być bezpieczniej. I nie chodzi tu o duchy! Na nekropolii pojawią się bowiem dodatkowe kamery monitoringu, które na bieżąco będą kontrolować sytuację. Czy zmniejszy to ilość kradzieży, do których regularnie dochodzi na cmentarzach?

Sami odwiedzający groby bliskich będą mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ oprócz monitoringu pojawi się także dodatkowe oświetlenie.

Wykonawca prac poszukiwany. Kiedy realne roboty?

Przetarg został już ogłoszony i firma, która chce się zająć przygotowaniem dokumentacji projektowej oraz uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń ma czas na zgłoszenie do 9. października.

Później, jeśli uda się wyłonić wykonawcę, będzie można podpisywać umowę i od tego czasu na realizację zamówienia będzie około 13 miesięcy. Dopiero gdy projekt znajdzie się już w rękach urzędników, możliwe będą dalsze kroki, czyli ogłoszenie przetargu na realizację fizycznych prac. Nastąpi to na pewno nie wcześniej niż pod koniec 2024 roku.

Zobacz też: Kolorowe portrety powstańców warszawskich na ich nagrobkach

Sonda
Często odwiedzasz cmentarze?
Największy grób świata, mogiła w powietrzu i cmentarz, na którym pochowano ojca Macieja Kurzajewskiego. Niezapomniani