Gorzów miasto

i

Autor: Canva.com

MIASTO

Uciążliwi i zadłużeni lokatorzy z Gorzowa idą do eksmisji! Rozpoczęły się wymeldowania

2023-10-03 12:45

Skończyło się pobłażanie i najemcy mieszkań komunalnych, którzy nie wywiązywali się z opłat lub utrudniali życie innym mieszkańcom, zostają eksmitowani. Zakład Gospodarki Komunalnej w Gorzowie rozpoczął już procedury, które łącznie obejmą ponad 40 gospodarstw domowych.

Eksmisje zgodnie z planem rozpoczęły się pod koniec września. Eksmitowane są osoby z wieloletnimi zadłużeniami czynszowymi oraz ci, którzy np. nie przestrzegają porządku publicznego, dewastują mieszkanie, zastraszają sąsiadów lub regularnie organizują różnego rodzaju libacje.

Jak przebiegają eksmisje w Gorzowie? Tylko część eksmitowanych mieszkańców otrzyma lokal socjalny

Urzędnicy przyznają, że na razie wszystko przebiega sprawnie i zgodnie z planem. Eksmisje odbywają się w dwóch formach: z prawem do lokalu socjalnego oraz bez takiego prawa. W pierwszym przypadku mieszkanie zapewnia eksmitowanym osobom miasto.

W drugim samą eksmisją zajmuje się już firma zewnętrzna, która zobowiązana jest zarówno do zapewnienia lokalu tymczasowego jak i odpowiedniej liczby aut do przewozu osób wraz z ich dobytkiem czy też komornika odpowiedzialnego za przeprowadzenie czynności.

Zleciliśmy firmie zewnętrznej 22 wyroki do realizacji, ale wszystko wskazuje na to, że zrealizujemy o dwa więcej, bo dwóch dłużników wytypowanych do eksmisji zdało nam mieszkania dobrowolnie. Jeśli chodzi o wyroki z prawem do lokalu socjalnego to realizujemy je wobec około 20 użytkowników, którzy będą wyeksmitowani głównie do naszego budynku socjalnego przy ul. Złotego Smoka 6" przyznał Paweł Nowacki, dyrektor ZGM w Gorzowie.

Łącznie zadłużenie lokatorów w budynkach podlegających ZGM wynosi około 76 milionów złotych, a na realizację czeka 500 wyroków sądowych nakazujących eksmisję zarówno z powodu zadłużenia jak i uciążliwości względem innych mieszkańców.

Eksmisji można uniknąć. ZGM chce się dogadać

Swoją sytuację można poprawić, bo ZGM w Gorzowie deklaruje chęć rozmów. Jak przyznaje Paweł Nowacki, jeśli ktoś chciałby uniknąć eksmisji nawet w ostatniej chwili, może się zgłosić do ZGM-u wynegocjować nowe warunki najmu.

Trzeba się jednak przygotować na to, że będą one surowe i wygórowane, ponieważ każdy z lokatorów objętych wyrokiem eksmisji musi udowodnić, że jest w stanie spełnić swoje deklaracje i sytuacja z zadłużeniem lub uciążliwymi działaniami już się nie powtórzy.

Co z mieszkaniami po eksmisji lokatorów?

W większości mieszkania są w dobrym stanie, chociaż każde z nich wymaga odświeżenia i remontu, niektóre w większym inne w nieco mniejszym stopniu.

Lokale te trafią do osób, które znajdują się na specjalnej miejskiej liście i czekają na mieszkanie od miasta. Przypomnijmy; regularnie urzędnicy wystawiają mieszkania komunalne, które w zamian za przeprowadzenie remontu we własnym zakresie można otrzymać szybciej, unikając długiego czekania w kolejce chętnych.

Tak żyją ludzie w wiosce w górach Małego Kaukazu. Mógłbyś tak mieszkać?

Sonda
Zdarzyło Ci się nie zapłacić czynszu na czas?
Pani Grażyna z Warszawy przeżyła dwie eksmisje, grozi jej trzecia