Kaloryfer

i

Autor: Canva Pro

MIASTO

Rusza sezon grzewczy w Gorzowie! W pierwszych budynkach kaloryfery są już ciepłe. Elektrociepłownia uruchamia dostawy ciepła

2023-10-10 14:28

Część mieszkańców może już odkręcać kaloryfery, bo spółdzielnie powoli rozpoczynają sezon grzewczy. Elektrociepłownia uruchamia dostawy ciepła zgodnie z kolejnością zgłoszeń od poszczególnych wspólnot i spółdzielni. Ciepło zrobiło się już m.in. na Staszica czy na Dolinkach, a od wtorku (10.10) kaloryfery zaczną grzać także na innych osiedlach.

Sezon grzewczy 2023

Sezon grzewczy z reguły trwa od 1. września do 31. maja, ale to kiedy i jak długo będą grzać kaloryfery zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Im dłużej będzie ciepło i słonecznie, tym później grzejniki zostaną uruchomione.

W polskim prawie nie ma bowiem zapisów, które jasno określałyby kiedy włączone ma zostać centralne ogrzewanie, określona jest natomiast minimalna temperatura, która wymaga takich działań. Jakie to wytyczne?

Jeśli przez kolejne trzy dni temperatura na zewnątrz będzie nie wyższa niż 10-12 stopni, a w mieszkaniu oscylować będzie w granicach 20 stopni, wówczas podjęte zostają decyzję o włączeniu grzejników w blokach.

Sezon grzewczy w Gorzowie 2023. Kiedy kaloryfery zostaną włączone?

W tym roku w Polsce wyjątkowo długo utrzymują się wysokie temperatury, które nawet we wrześniu oscylowały średnio w granicach 20 stopni. Dlatego na rozpoczęcie sezonu grzewczego mieszkańcy musieli trochę poczekać. 

W ostatnich dniach temperatury jednak spadły i na wielu forach w mediach społecznościowych pojawił się pytania o rozpoczęcie sezonu grzewczego w Gorzowie. Teraz mamy dobre informacje: kaloryfery robią się ciepłe!

Rusza sezon grzewczy w Gorzowie

W części gorzowskich budynków kaloryfery są już ciepłe. Od początku października elektrociepłownia dostała około 35 wniosków o uruchomienie dostaw ciepłą do poszczególnych węzłów i realizuje je zgodnie z kolejnością zgłoszeń. To oznacza, że ciepło jest już m.in. na Staszica, na Dolinkach, w centrum i części Manhattanu oraz osiedla Europejskiego.

W pozostałych osiedlach grzejniki mają być stopniowo włączane jeszcze w tym tygodniu.

Co roku opóźnia się termin uruchomienia grzejników. Kiedyś ciepło płynęło już od początku września, w ubiegłym roku dopiero 26. września. Połowa października to z pewnością rekord ostatnich lat.

Zobacz też: Nieszczelne okna i tylko jeden wagon. Pasażerka w Lubuskiem zdruzgotana

Sonda
Wolisz chłodniejsze czy cieplejsze miesiące?
Awaria ogrzewania w Warszawie. Lodowate kaloryfery, a na dworze potężny mróz