Gorzowianin na KIlimandżaro

i

Autor: Canva Pro ; Gorzów/www.facebook.com

SUKCES

Gorzowianin zdobył Kilimandżaro! Na szczycie stanęła flaga Gorzowa

2024-03-21 14:39

Po raz kolejny gorzowianie udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych! Tym razem swoją niezłomność i siłę pokazał Grzegorz Czarnecki, który w ostatnim czasie wszedł na szczyt Kilimandżaro. Na najwyższej górze Afryki zostawił flagę Gorzowa.

Gorzowski akcent na Kilimandżaro

Kilimandżaro to góra położona w Tanzanii, na granicy z Kenią. Składają się na nią trzy szczyty, będące pozostałościami po wulkanach:

  • Uhuru (Kilimandżaro) – 5895 m n.p.m.
  • Mawenzi – 5150 m n.p.m.
  • Shira – 3940 m n.p.m.

Do zdobycia szczytów podchodziło wielu śmiałków, ale nie każdemu się to udało. Wśród odważnych znalazł się też gorzowianin Grzegorz Czarnecki, który w ostatnim czasie wspiął się na najwyższy szczyt, czyli Uhuru (Kilimandżaro). Jak na prawdziwego gorzowianina przystało: na wierzchołku góry stanął z gorzowską flagą! Jak się okazuje, była ona na tyle reprezentatywna, że... została na szczycie.

Najpiękniejsze jest to, że porterzy (tragarze), którzy wnosili nasz sprzęt powiedzieli mi, że to najładniejsza flaga, jaką widzieli i poprosili, by pozostawić ją na szczycie" pochwalił się Grzegorz.

To prawdopodobnie pierwsza flaga Gorzowa, która dotarła tak wysoko.

Polacy na Kilimandżaro

Grzegorz Czarnecki to nie jedyny polski zdobywca Kilimandżaro. Po raz pierwszy stanął tam Antoni Jakubski w 1910 roku.

Z kolei w 2021 roku góra owiana została złą sławą po tym podczas wyprawy na Kilimandżaro, tuż po zdobyciu szczytu, życie stracił na niej wielki polski podróżnik Aleksander Doba.

Atrakcyjne miejscowości w górach najbliżej Gorzowa

Sonda
Lubisz chodzić po górach?
Paulina Krupińska nie mieszka na Podhalu! Mówi, do kogo należy dom w górach