Lekarz

i

Autor: Canva Pro

ŚWIĘTA

Gorzów: Pomoc medyczna w Wigilię i święta Bożego Narodzenia 2023. Gdzie do lekarza w święta?

2023-12-26 14:02

W święta lepiej nie chorować - jak wiadomo, w okresie świątecznym nieczynne są przychodnie i nie ma szans, by dostać się do lekarza rodzinnego przyjmującego na NFZ. To jednak nie oznacza, że potrzebujący nie uzyskają niezbędnej pomocy. Sprawdź, gdzie się udać w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku.

Nagła choroba w czasie świąt. Co robić?

W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, a to oznacza, że przychodnie POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) tego dnia i tak byłyby zamknięte. Co innego w pierwszy oraz drugi dzień świąt. Mimo, że wypadają one w tygodniu to w tym czasie lekarze rodzinni nie będą przyjmować pacjentów. Gdzie więc udać się w przypadku nagłej gorączki, intensywnego kaszlu lub innej dolegliwości?

Oczywiście lepiej nie panikować i w pierwszej kolejności warto sięgnąć po sprawdzone domowe kuracje i spróbować pomóc sobie w domu. Czasem odpoczynek pod kocem, z herbatą wystarczy, by lepiej się poczuć. Można też sięgnąć po ogólnodostępne leki bez recepty, które pomogą przetrwać o poświątecznej wizyty u lekarza.

Ważne jest, aby nie kontaktować się od razu ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Ten jest zarezerwowany dla poważnych przypadków. Jeśli jednak tradycyjne metody zawiodą, a choroba się nasila warto wtedy udać się do specjalisty.

Pomoc medyczna w Wigilię i Boże Narodzenie w Gorzowie

W dni świąteczne, podobnie zresztą jak nocą i w weekendy, można się udać do gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, działających przy gorzowskim szpitalu. Podczas świąt Bożego Narodzenia, zarówno w Wigilię, w poniedziałek jak i we wtorek, lekarze będą tam przyjmować całą dobę.

Zgłaszamy się tu w przypadku nagłego zachorowania, gdy domowe środki lub leki dostępne bez recepty nie przynoszą poprawy. Nie zgłaszamy się po przedłużenie recepty na leki przyjmowane stale ani po przedłużenie L4" czytamy na stronie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Lekarze przyjmują w kompleksie szpitalnym przy ulicy Dekerta. Aby udać się do gabinetów należy przejść przez Izbę Przyjęć pod wiatą dla karetek. Następnie zostanie się skierowanym w odpowiednie miejsce.

W przypadku pytań można dzwonić pod numer: 95 782 73 08, 95 782 73 09.

Złamanie, kołatanie serca, uraz - co robić w poważnych sytuacjach?

Jeśli w Wigilię lub Boże Narodzenie stanie się coś poważniejszego niż tylko przeziębienie czy grypa należy się udać na Szpitalny Oddział Ratunkowy. To właśnie tam można uzyskać fachową opiekę w przypadku nagłego, zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia. Mowa m.in. o nagłych urazach, w tym ranach ciętych, wypadkach, zaburzeniach świadomości lub mowy, ostrym bólu w klatce piersiowej czy nawet ostrym bólu brzucha.

Jeśli sytuacja tego wymaga można wezwać karetkę, która natychmiast podejmie odpowiednie działania i przewiezie osobę wymagającą pomocy na SOR.

Pomysł na prezent z elementem Gorzowa

Sonda
Często sięgasz po niekonwencjonalne sposoby leczenia, jak np. medycyna naturalna?
Bitwa o karpia przed świętami. Tu nie ma miękkiej gry