Rodzinne święta

i

Autor: Canva Pro

ŚWIĘTA

Wigilijne tematy tabu. O czym lepiej nie rozmawiać przy świątecznym stole?

2023-12-23 16:02

Święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do spotkań w gronie rodzinnym. Jednak, jak to w rodzinie bywa, takie spotkania nie zawsze kończą się tak jak powinny. Wystarczy jedno nie przemyślane zdanie i kłótnia gotowa! Podpowiadamy więc jakich tematów lepiej się wystrzegać, by uniknąć kłótni, a nawet zerwania relacji.

Większość z nas święta Bożego Narodzenia spędza w gronie najbliższych. To bowiem idealny moment, a zarazem pretekst, do odwiedzin u krewnych - w święta możemy się spotkać z ciotkami i wujkami, których z różnych względów nie widujemy na co dzień.

Jednak, takie zebranie się osób w różnym wieku, o różnych poglądach, a nawet odmiennym statusie społecznym może prowadzić do wieli nieporozumień. A przecież kłótnie to coś czego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć w trakcie tych magicznych świąt!

Warto więc zastosować się do kilku wskazówek i w trakcie Wigilii lub uroczystego obiadu, pominąć pewne tematy, które mogłyby prowadzić do konfliktów. O jakie tematy chodzi? Podpowiadamy!

O tym lepiej nie mówić przy świątecznym stole

Lista tematów, których lepiej unikać może być naprawdę długa. Chodzi więc przede wszystkim o to, by nie poruszać kwestii, które mogłyby być dla kogoś bolesne. Pamiętajmy: nie wiemy co przechodzi drugi człowiek i z czym na co dzień musi się borykać, dlatego prywatne i wrażliwe tematu lepiej odpuścić sobie przy szerokim gronie.

Jak jednak wiadomo są takie sprawy, które zawsze mogą prowadzić do nieporozumień, niezależnie od tego kim jest nasz rozmówca. Dlatego tych tematów lepiej nie poruszać przy świątecznym stole:

  • polityka
  • kwestie światopoglądowe (np. dotyczące orientacji seksualnych, szczepień, itp.)
  • prywatne sprawy (np. pytania o to "kiedy wyjdziesz za mąż" lub "Kiedy wreszcie będziecie mieć dziecko")
  • religia, wiara (w przypadku, gdy przy stole znajdują się osoby odmiennego wyznania)
  • pieniądze

Warto pamiętać, że nie tylko sam temat, ale przede wszystkim podejście do niego, może być przyczyną kłótni. Nie atakujmy, nie narzucajmy swojego zdania innym, wysłuchajmy, a w przypadku gdy nie zgadzamy się ze stwierdzaniami drugiej strony - kulturalnie przedstawmy swoje zdanie.

Każda kwestia może prowadzić do kłótni, ale każdą można też zakończyć spokojem i uśmiechem - wszystko zależy od podejścia i dobrej woli.

Te świąteczne produkty podrożały najbardziej

Quiz: Co symbolizują choinkowe ozdoby? Symbole świąt Bożego Narodzenia

Pytanie 1 z 8
Co oznacza Gwiazda Betlejemska umieszczana na szczycie drzewka?
Świętokrzyskie. Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Kielcach