UE i bomba

i

Autor: Canva Pro

TERRORYZM

Zagrożenie atakami terrorystycznymi wzrasta w czasie świąt. Unia Europejska ostrzega i przekazuje dodatkowe pieniądze

2023-12-06 13:47

W nadchodzącym okresie świątecznym ryzyko ataków w krajach Unii Europejskiej jest ogromne - powiedziała komisarz ds. spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson. Ma to związek z trwającą wojną między Izraelem i Hammasem, a co za tym idzie: rosnącą polaryzacją społeczeństwa.

Wzrasta liczba przestępstw. Kraje UE zagrożone atakami terrorystycznymi

Atak nożownika w Paryżu, terrorysta w Brukseli czy udaremniona próba zamachu na jarmark w Hannowerze - to tylko niektóre z tragicznych wydarzeń, do których dochodzi w ostatnim czasie w krajach Unii Europejskiej. Jak przyznają eksperci: w okresie świątecznym znacząco wzrasta ryzyko działań przestępczych, w tym m.in. ataków terrorystycznych, co ma też bezpośredni związek z trwającą wojną między Izraelem i Hammasem.

Terroryści mogą przybyć z falą migracyjną, ale według mnie największym zagrożeniem są obecne tu już osoby, zradykalizowane - powiedziała komisarz UE wskazując, że to właśnie z ich strony istnieje największe ryzyko ataków.

Chodzi przede wszystkim o te osoby, które przebywają nielegalnie na terytorium danego państwa, tak jak miało to miejsce w przypadku nożownika z Paryża.

Miliony euro na zwiększenie bezpieczeństwa

Przedstawiciele Unii Europejskiej zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych 30 milionów euro na działania związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa i zminimalizowaniem zagrożenia terrorystycznego.

Polityk nie podała jednak konkretnych informacji na temat ewentualnych zagrożeń i ataków.

Z podobnym apelem, o zachowanie szczególnej ostrożności przed atakami terrorystycznymi, wystąpiła również Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych.

Terrorysta na lotnisku w Hamburgu przetrzymuje córkę jako zakładniczkę

Sonda
Czy obawiasz się zamachu terrorystycznego w Polsce?
Polskie ofiary zamachów terrorystycznych. Niezapomniani