Gorzów: przemysłówka

i

Autor: SG Gorzowscy archeolodzy przy swoim znalezisku.

Gorzów: Pod „Przemysłówką” odkryto średniowieczną studnię. Budowa MCK wstrzymana

2022-11-09 13:45

Kamienną studnię odkopano pod potężnym skarbcem. Archeolodzy zaczęli badania. Wstępnie datują znalezisko na późne średniowiecze. Ze względu na odkrycie prace budowlane na obiekcie przy Wełnianym Rynku trzeba było zastopować.

Średniowieczna studnia odkryta pod "Przemysłówką". Znalezisko badają archeolodzy z gorzowskiego muzeum. To oznacza niestety wstrzymanie inwestycji jaką jest budowa nowej siedziby dla MCK-u. Studnia to kamienny półokrąg wystający spod żelbetowej podłogi byłego skarbca (w biurowcu mieścił się bank). Znalezisko odkryto w wtorek (8.11). Dzięki pozostałościom ceramiki udało się wstępnie wydatować studnię na przełom XIV, XV wieku. Archeolodzy przyznają, że kompletnie nie spodziewali się takiego odkrycia pod biurowcem przy Wełnianym Rynku.

Gorzów: przemysłówka

i

Autor: SG Była "Przemysłówka" (fot. archiwum).

Jest ciekawie. Jakiś problem dla wykonawcy jest, ale zobaczymy. Czekamy na decyzje konserwatora. Prawdopodobnie projekt budowlany nie pozwoli na usunięcie tego co jest pod samym skarbcem, ale to co wystaje warto by jeszcze przebadać - mówi Paweł Kaźmierczak, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Ile potrwają badania archeologów, na tę chwilę nie wiadomo. Nie wiadomo zatem, ile potrwa przerwa w pracach budowlanych.

Quiz. Jedzenie na literę R

Pytanie 1 z 12
Rumsztyk tradycyjnie przygotowuje się z: