Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki złożył 1 marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

i

Autor: Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta Gorzowa

Gorzów: Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Prezydent złożył wiązki kwiatów pod pomnikami

2023-03-02 12:09

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki złożył 1 marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w parku górczyńskim.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Gorzowie

- To bardzo ważne, aby pamiętać o trudnej historii, która przez lata była zagrzebywana, chowana, w świadomości społeczeństwa. Dziś możemy śmiało o tym mówić, o trudnej historii lat powojennych, o ludziach, którzy walczyli z systemem, walczyli o naszą wolność, niepodległość i suwerenność – powiedział prezydent Wójcicki.

- To bardzo dobra inicjatywa, bo utrwala w naszej świadomości historyczne już wydarzenia. A pamięć o tych wydarzeniach jest ważna i istotna, bo historia nas uczy i pozwala nam wyciągać wnioski na przyszłość – dodał prezydent Gorzowa.

W niedzielę w Gorzowie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Sonda
Czy obchodzisz tego typu święto?