Karp

i

Autor: Mariusz Bykowski

Gorzów: Karpie drogie jak nigdy. Warto rozejrzeć się za inną rybą na wigilijny stół

2022-12-16 16:04

A wybór jest ogromny. Na wigilijną wieczerzę można podać zarówno ryby morskie jak i słodkowodne. Tradycja zostanie zachowana, z pewnością będzie smacznie, a przy okazji można sporo zaoszczędzić.

Wigilia bez karpia? Dla wielu to nie do przyjęcia, ale tegoroczne ceny powodują, że być może warto pomyśleć o jakiejś alternatywie. Tym bardziej, że karp to wcale nie tak długa tradycja, sięga PRL-u. Przez wieki na polskich stołach królowały inne ryby. Warto do nich wrócić, tym bardziej, że ich ceny w okresie świątecznym w porównaniu do karpia są atrakcyjne.

Sandacz z wody: doskonały przepis na Wigilię

i

Autor: ThinkstockPhotos.com sandacz z wody przepis, przepis na sandacza idealnego na Wigilię

Paradoksem jest, że sandacz jest tańszy od karpia. To ryba, która występuje w Polsce, ale dla mnie jest premium. Podobnie dorsz. Jeżeli chodzi o oczyszczone filety, te ryby na kilogramie są tańsze od karpia nawet o 20 zł - mówi Wojtek Mazur, szef kuchni jednej z gorzowskich restauracji.

Nie znaczy to, żeby z karpia całkiem zrezygnować, ale może go być na wigilijnym stole mniej, a obok dodatkowe ryby. Jak mówi nasz rozmówca, wybór jest duży, doskonale sprawdzą się zarówno słodkowodne jak i morskie.

QUIZ: Świąteczne potrawy 2023. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 17
Tradycyjne świąteczne ciasteczka to: