Uszka z grzybami są tradycyjnym daniem wigilijnym podawanym w Polsce. Zazwyczaj widzimy je w towarzystwie czerwonego barszczu. Można je również spożyć osobno. Najlepiej z roztopionym masłem, bułką tartą bądź innym dodatkiem.
Polecany artykuł:
Uszka wigilijne. Jak zrobić uszka na święta Bożego Narodzenia? Sprawdzony przepis
Z pozoru przepis na uszka wigilijne z grzybami jest banalnie prosty, choć zapewne niektórym może sprawić trudność. Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis, który jest zazwyczaj odtwarzany w polskich domach.
Składniki na ciasto (na około 10 porcji uszek):
- ok. 500g mąki pszennej poznańskiej;
- 1 jajko;
- Szczypta soli;
- Gorąca woda.
Składniki na farsz:
- 4-5 szt. grzybów/pieczarek średniej wielkości oraz 4-5 garści suszonych grzybów;
- 1 cebula;
- Sól, pieprz do smaku;
- Masło klarowane lub olej do smażenia.
Przygotowanie farszu:
Według tradycyjnej receptury, grzyby na farsz najlepiej zamoczyć w letniej wodzie dzień przed składaniem uszek. Grzyby/pieczarki należy pokroić bardzo drobno lub przepuścić przez maszynkę do mielenia. Cebulę również pokroić w drobną kostkę i wrzucić na rozgrzaną patelnię. Do podsmażonej cebuli dodać grzyby i dusić przez kilkanaście minut. W międzyczasie doprawić do smaku solą i pieprzem.
Przygotowanie ciasta:
Z podanych wyżej składników należy uformować ciasto. Wody i mąki używać tyle, żeby wszystkie składniki były ze sobą połączone. Ciasto zagniatać rękoma. Będzie gotowe jeśli swobodnie będzie odchodzić od dłoni. Gotowe ciasto należy rozwałkować a następnie wykrajać najlepiej za pomocą szklanki okrągłe elementy.
Przygotowanie uszek:
Do gotowych kółek z ciasta należy nałożyć farsz, ale tyle, żeby brzegi pozostały puste. Wtedy lepiej uda się zamknąć uszko a farsz podczas gotowania nie wypłynie. Gotowe uszka należy pojedynczo włożyć do gotującej się, osolonej i polane lekko olejem wody. Gdy uszka wypłyną na wierzch, należy gotować około 4-5 minut. Gotowe uszka przełożyć do naczynia nasmarowanego olejem. Wtedy unikniemy przyklejenia uszek do naczynia i gotowe.