Sąd Okręgowy w Gorzowie.

i

Autor: kłw Sąd Okręgowy w Gorzowie.

Gorzów: 5 stycznia zapadnie wyrok w sprawie pożaru Katedry

2020-12-22 18:55

We wtorek (22.12) rozpoczęła się apelacja w głośniej sprawie. Wnioskowały o nią obie strony- obrońca Zbigniewa K., proboszcza parafii oraz prokurator. Na sali zjawił się oskarżony, który przedstawił swoje stanowisko.

Podczas rozprawy duchowny dalej twierdził, że nie czuje się winny zaniedbań, które doprowadziły do pożaru świątyni latem 2017 roku. Z kolei prokurator nadal podkreślał, że obowiązek zabezpieczenia przeciwpożarowego spoczywa na gospodarzu obiektu, którym jest proboszcz. Te w dniu pożaru nie zafunkcjonowały tak jak powinny. Sędzia zadecydował, że wyrok poznamy po nowym roku- 5 stycznia.

Sąd pierwszej instancji skazał duchownego na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata i grzywnę 14 tysięcy złotych. Ksiądz dodatkowe 10 tysięcy złotych musiał wpłacić na rzecz funduszu osób pokrzywdzonych.

W tej sprawie prokuratorskie śledztwo toczyło się kilkanaście miesięcy. Ostatecznie prokuratura uznała, że dwóch proboszczów: Zbigniew S. i Zbigniew K. są odpowiedzialni m.in.: za brak przeglądów instalacji elektrycznej, procedur ewakuacji czy za niedziałający system powiadamiania przeciwpożarowego. Były proboszcz - Zbigniew S. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Jego sprawa została więc wyłączona i w sierpniu zeszłego roku zapadł wyrok: roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 7 tys. zł grzywny. Sprawa drugiego proboszcza - Zbigniewa K. wciąż się toczy.Przypomnijmy- w lipcu 2017 roku doszło do pożaru wieży katedralnej z powodu zwarcia instalacji elektrycznej. Z ogniem przez kilkanaście godzin walczyło kilkuset strażaków. Straty oszacowano na 20 mln zł. Od ponad trzech lat trwa remont świątyni.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jak dawniej obchodzono święta na Warmii?

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...