Tu powstanie centrum przesiadkowe

i

Autor: akl

Gorzów: 14 budynków zostanie zrównanych ziemią

2022-11-22 19:55

Jeszcze w listopadzie rozpocznie się wyburzanie starych budynków zlokalizowanych tuż przy dworcu PKP w Gorzowie. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie wybrał firmę, która zrówna z ziemią 14 budynków. W tym miejscu powstanie centrum przesiadkowe.

Sądząc po zainteresowaniu przetargiem na wyburzenie budynków przy ulicy Jancarza, łatwiej jest burzyć, niż budować. Aż 14 firm było zainteresowanych wykonaniem tego zadania. W budżecie na ten cel zostało zapisane, było prawie 522 tysiące złotych. Siedem firm zaproponowało kwotę poniżej założonego budżetu.

Ostatecznie wyburzaniem starych budynków zajmie się firma budowlana z Kamieńca Ząbkowickiego. Zrobi to za niewiele ponad 425 tysięcy złotych. To blisko 100 tysięcy złotych mniej, niż pierwotnie zakładano. ZGM nie wziął pod uwagę dwóch najniższych ofert, gdyż były one rażąco niskie.

Które budynki zostaną wyburzone?

Przy ulicy Jancarza, równolegle do torów kolejowych znajduje się zabudowa garażowa i warsztatowa, wieża ciśnień oraz dawna noclegownia. Najstarsze budynki pochodzą z 1892 roku. Wykonawca ma przystąpić do rozbiórki budynków obok dworca PKP jeszcze w listopadzie. Na uporządkowanie terenu ma czas do 16 grudnia 2022 roku.

Okrojona wersja centrum przesiadkowego

Od dawna wiadomo, że w Gorzowie nie powstanie centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Wszystko przez brak środków w budżecie miasta oraz przez przeciągające się przetargi na przebudowę samego dworca. Ostatecznie, po zamknięciu dworca PKS w Gorzowie, miasto zdecydowało, że wybuduje 6 miejsc postojowych dla autobusów. Przebudowana zostanie też ulica Dworcowa. Zlikwidowana będzie obecna pętla tramwajowa, która zostanie zastąpiona tzw. krańcówką.