Upał

i

Autor: geralt / www.pixabay.com

POGODA

Ekstremalne upały na świecie! Szykują się rekordy temperatur

2023-05-09 20:14

Meteorolodzy ostrzegają przed falą upałów, która dotknie wiele regionów. Według zapowiedzi w 2023 roku mają paść kolejne rekordy temperatur! To pokłosie zmian klimatycznych, które obserwujemy w ostatnich czasach, a które są wynikiem szkodliwej działalności człowieka. W niektórych miejscach będzie tropikalnie gorąco i sucho, inne nawiedzą obfite deszcze i burze.

Będzie bardzo gorąco! Szykujcie się na rekordy temperatur

Już w tej chwili w wielu regionach na świecie słupek rtęci znajduje się wyjątkowo wysoko. Zgodnie z zapowiedziami Met Office (brytyjskiego serwisu meteorologicznego) rok 2023 może być najgorętszym z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia.

To będzie jednocześnie już dziesiąty rok z rzędu kiedy temperatura jest wyższa o 1 stopień od ogólnej średniej. A to bardzo złe informacje, ponieważ jeśli średnia temperatura podniesie się o 2 stopnie czekają nas katastrofalne w skutkach zmiany!

Rekordy padają już teraz. Tajlandia i Wietnam z najwyższymi temperaturami od lat!

Historyczny rekord temperatur zanotowano w tym roku w prowincji Tak w Tajlandii, gdzie słupek rtęci podskoczył do ponad 44 stopni Celsjusza. Z kolei w wietnamskiej prowincji Nghe An 7. maja temperatury wyniosły aż 44,2 stopnie Celsjusza. Najwyższe temperatury od dekady zanotowano także m.in. w Birmie czy w Bangladeszu.

A to tak naprawdę dopiero początek, bo specjaliści zapowiadają, że rekordy pobite zostaną jeszcze nie raz, i to tylko w tym roku.

Pogoda 2023 w Polsce. Czy będzie gorąco?

Niestety prognozy dotyczące Polski też nie napawają optymizmem (chyba, ze ktoś lubi ekstremalne upały). Świadczy o tym już sam fakt, że w styczniu tego roku w niektórych miejscach kraju temperatury podskoczyły nawet do 19 stopni (Warszawa)! To rekord jeśli chodzi o średnie temperatury w zimie. Na tę chwilę rekord temperatur w Polsce padł w ostatni weekend kwietnia, kiedy to słupek rtęci podskoczył do 23 stopni. A lato dopiero przed nami...

Według zapowiedzi ma być naprawdę bardzo gorąco, a do tego sucho. W niektórych rejonach kraju mogą się pojawić chwilowe problemy z dostępem do bieżącej wody.

Sonda
Lubisz, gdy jest gorąco?
Ja Wam pokażę! Garść porad jak radzić sobie z upałami od Marysi Pawłowskiej z VOX FM