Flaga Polski

i

Autor: Kaboompics .com / www.pexels.com

DZIEŃ FLAGI

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Gdzie kupić flagę Polski i kiedy ją wywiesić?

2023-04-25 10:11

Dzień Flagi przypada na 2. maja. Wtedy na budynkach publicznych oraz prywatnych domach wywieszana jest biało-czerwona flaga, która stanowi symbol jedności i solidarności wszystkich Polaków, a także ich pamięci o burzliwej historii kraju. A czy Ty jesteś gotowy na Dzień Flagi? Jeśli nie to podpowiadamy, gdzie możesz ją kupić oraz kiedy wywiesić.

Dzień Flagi - skąd się wzięło to święto?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Obchodzony jest uroczyście 2. maja. Na wybór tej daty złożyło się kilka powodów. Po pierwsze, 2. maja 1945 roku polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.

Po drugie, jest to powiązane z czasami komunizmu, gdy wydano odgórny nakaz, by po Święcie Pracy (1. maja) usunąć z widoku publicznego wszelkie flagi. Chodziło o to, by nie wisiały one podczas święta Konstytucji 3 Maja, którego władza komunistyczna nie uznawała. 

Po trzecie, tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą (ustanowiony dwa lata wcześniej, bo w 2002 roku) co jest symbolem solidarności z ojczyzną.

Flaga Polski - skąd ją wziąć, gdzie kupić?

Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów o takiej samej szerokości. Na górze znajduje się pas koloru białego, a na dole czerwonego. Oficjalna flaga państwowa ma określone proporcje, mianowicie 5:8.

Flagi nie znajdziemy w pierwszym lepszym sklepie czy supermarkecie. Sprzedają ją specjalistyczne sklepy z gadżetami na różne okazje. Stacjonarnie można ją też dostać np. w wybranych punktach Poczty Polskiej. Jednak dostępne tam flagi nie zawsze mogą odpowiadać naszym wymaganiom. Zazwyczaj sprzedawane są w jednym rozmiarze, który niekoniecznie może pasować przestrzennie do naszego mieszkania lub domu.

Dlatego też szukając flagi warto zajrzeć do sklepów internetowych, gdzie jest ich naprawdę szeroki wybór. Dostępne są różne rozmiary i materiały, a to wszystko w cenie niejednokrotnie niższej niż oferują sklepy stacjonarne.

Kiedy wywiesić flagę Polski? Czy może wisieć cały rok?

Od 2004 roku flagę Polski można eksponować cały rok, nie tylko w wybrane święta państwowe. Wcześniej istniał zapis, mówiący o zakazie wywieszania flagi poza wyznaczonymi dniami, aby nie uległa ona zniszczeniu, zabrudzeniu czy zbezczeszczeniu. Jednak, mimo tego, że teraz może wisieć cały rok, to należy ją traktować z godnością i szacunkiem, dlatego powinna zostać ściągnięta w wietrzne i deszczowe dni.

Dodatkowo, osoby prywatne nie powinny wywieszać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, ponieważ taka ekspozycja zarezerwowana jest wyłącznie dla instytucji publicznych.

Wieszając flagę należy pamiętać by była czysta i niezniszczona, a jej barwy wyraziste. Najlepiej powiesić ją z okna lub z balkonu tak, by w żadnym wypadku nie dotykała ziemi. Należy też pamiętać, by biały kolor był po lewej stronie dla patrzącego od frontu, ponieważ biel (symbol Orła Białego) traktuje się jako ważniejszą od czerwieni.

Sonda
Czy w święta narodowe wywieszasz flagę Polski?
Sekundy od tragedii. Chodzili z flagą Polski po dachu budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie