Gorzów: narzedzia

i

Autor: David Mark z Pixabay Zdjęcie ilustracyjne.

Muzea Gorzów

Dzięki pasji powstało w Gorzowie muzeum. Co można tam zobaczyć?

2023-04-05 15:08

Kolekcja liczy ponad 3 tysiące przedmiotów, które przed laty pozwalały obrabiać kamień, drewno czy metal, albo szkoło. Gorzowianin gromadził je od dzieciństwa. Teraz postanowił podzielić się swoim hobby z innymi i założył muzeum.

W Gorzowie powstało muzeum zabytkowych narzędzi. Za jego otwarciem stoi Tomasz Maciejewski. Od lat zbierał rożnego rodzaju narzędzia. Ma ich już ponad 3 tysiące. Kolekcja mieści się przy ul. Husarskiej 26. Można już ją oglądać, ale póki co w dni powszednie od 10 do 14. Pod koniec kwietnia dojdzie też sobotnie zwiedzanie. Organizatorzy czekają aż zrobi się cieplej. Muzeum jest dostępne za darmo.

Jest co oglądać, jest co opowiadać i powspominać. Ludzie jak widzą te rzeczy mówią - Boże mój dziadek na kolei pracował miał taką latarkę, a mój wujek miał taki hebelek - mówi Tomasz Maciejewski, właściciel muzeum.

Do najcenniejszych przedmiotów należy wiertarka smyczkowa z XIX wieku, stół narzędziowy wykonany w Landsbergu, czy plombownica. Kolekcja cały czas jest powiększana. W planach jest również organizowanie warsztatów dla zwiedzających.

Jak dobrze pamiętasz kultowe cytaty z PRL-u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Dokończ cytat: "Dzień dobry, zastałem..."