Alkohol w święta

i

Autor: Canva Pro

ŚWIĘTA

Czy w Wigilię można pić alkohol? Stanowisko Kościoła katolickiego

2023-12-24 11:52

Święta Bożego Narodzenia i poprzedzający je wieczór wigilijny to świetna okazja do spędzenia czasu z najbliższymi. W wielu polskich domach spotkania z rodziną czy przyjaciółmi nie mogą się obejść bez... czegoś mocniejszego na stole. Ale czy w Wigilię można sięgnąć po procenty? Sprawdziliśmy!

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, pełen radości, refleksji i zadumy. Świętowanie rozpoczyna się 24. grudnia uroczystą kolacją wigilijną. Zgodnie z tradycją, na stole musi się znaleźć przynajmniej 12 potraw. Tego dnia polski zwyczaj nakazuje unikać mięsa, chociaż zjedzenie go nie jest traktowane jako grzech według wiary katolickiej. W Wigilię nie obowiązuje bowiem post ścisły, z czego wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy. A jak to jest z innymi nakazami?

Wino, piwo i wódka na wigilijnym stole. Czy w Wigilię można wypić alkohol?

Jak się okazuje stanowisko kościoła w sprawie spożywania alkoholu w trakcie wieczerzy wigilijnej nie jest jednoznaczne.

Ogólnie rzecz biorąc, religia katolicka odradza picie alkoholu niezależnie od okoliczności. Nie ma tu jednak konkretnych zakazów, co dotyczy także samej Wigilii.

To oznacza, że zgodnie z prawem kanonicznym, wypicie czegoś mocniejszego 24. grudnia nie jest grzechem. I chociaż decyzja o sięgnięciu po alkohol tego dnia należy wyłącznie do nas samych to księża i biskupi zalecają wstrzemięźliwość.

Rekordowo droga Wigilia w 2023 roku. Te świąteczne produkty podrożały najbardziej

QUIZ: Dziwne i oryginalne zwyczaje i tradycje świąteczne. Zgadnij z jakiego kraju pochodzą

Pytanie 1 z 10
W tym kraju świąteczne prezenty przynosi nie Święty Mikołaj, a wiedźma Befana.
Befana
Przed śmiercią wypił LITR WÓDKI Znani których ZNISZCZYŁ alkohol l Niezapomniani