Sklep

i

Autor: fot. Canva Pro

ŚWIĘTA

Czy sklepy są otwarte w Wielki Piątek? Sprawdź, kiedy zrobić wielkanocne zakupy

2024-03-27 12:33

Wielkanoc to niezmiennie dzień wolny od pracy. Z uwagi na obowiązujący w niedzielę zakaz handlu tego dnia sklepy i tak byłyby nieczynne. A jak to wygląda z dniami poprzedzającymi święto? Czy w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę będzie można zrobić zakupy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wielkanoc to niezwykle ważne święto dla wszystkich katolików, mające na celu celebrację Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który na trzeci dzień po ukrzyżowaniu wstał z grobu. W tym dniu zgodnie z tradycją należy wziąć udział we mszy świętej, a następnie zasiąść z bliskimi do wielkanocnego śniadania. Oczywiście wcześniej, czyli w Wielką Sobotę, pokarmy powinny zostać poświęcone przez księdza. Wybierając się do kościoła, warto sprawdzić, co koniecznie powinno się znaleźć w koszyczku ze święconką.

Jednak świętowanie rozpoczyna się wcześniej, czyli w piątek, nazywany w kościele Wielkim Piątkiem.

Co się wydarzyło w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to w kościele katolickim jest dniem mającym upamiętnić mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. To właśnie tego dnia Chrystus wspiął się z krzyżem na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany, a następnie złożony do grobu.

W tradycji chrześcijańskiej to dzień ścisłego postu. To również jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się mszy świętej. W zamian za to jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej i adoracja krzyża.

Wielki Piątek - czy jest dniem wolnym od pracy?

Mimo że Wielki Piątek jest ważnym świętem dla katolików, to w Polsce nie jest on ustawowo wolny od pracy (wolne mają natomiast mieszkańcy m.in. Niemiec czy Słowacji).

To oznacza, że wszystkie instytucje i placówki powinny działać normalnie. Wiele korporacji i prywatnych firm decyduje się jednak na ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym, dlatego chcąc skorzystać z jakiejś usługi, warto wcześniej zorientować się, czy będzie to możliwe. Zamknięte mogą być też niektóre poradnie czy oddziały szpitalne.

A jak to wygląda ze sklepami?

Sklepy w Wielki Piątek. Czy są otwarte?

W Wielki Piątek wszystkie sklepy, markety i galerie handlowe działają na normalnych zasadach. To oznacza, że będą otwarte i każdy będzie miał możliwość zrobienia ostatnich, świątecznych zakupów.

Warto jednak nie czekać na ostatnią chwilę, zwłaszcza że w Wielką Sobotę, czyli dzień poprzedzający Wielkanoc, sklepy działać będą jedynie do godziny 14:00. Po tej godzinie działać będą mogły jedynie te punkty, które są zwolnione z zakazu handlu (na takich samych zasadach co w niedziele niehandlowe).

Wspólne gotowanie w Gorzowie z Pascalem Brodnickim. Czy mieszkańcy potrafią lepić pierogi?

Ile wiesz o kuchni polskiej?

Pytanie 1 z 8
Z jakiego mleka jest zrobiony oscypek?
Matylda. Zmiana emisji serialu TVP na Wielkanoc! Matylda odkryje prawdę o spisku Rubina z Witoldem