Koty

i

Autor: Canva Pro

KOTY

Czy kot może pić mleko? Czy zawsze spada na cztery łapy? Fakty i mity o kotach, których mogłeś nie znać

2024-02-28 10:50

Koty to jedne z ulubionych zwierząt domowych. Lubią się przytulać, mają miękkie futerko i urocze pyszczki. Nic dziwnego, że stały się nieodłącznymi towarzyszami w codziennym życiu. Wokół kotów narosło jednak wiele mitów, a właściciele, czasami nawet nieświadomie, robią coś co może zwierzęciu zwyczajnie zaszkodzić. Sprawdź fakty i mity o kotach!

Koty to wyjątkowe zwierzęta. W przeciwieństwie do psów są indywidualistami, którzy lubią chodzić własnymi ścieżkami. Jeśli kot ma ochotę na przytulanie - z ochotą wbiegnie na Twoje kolana, jeśli nie - lepiej na chwilę go zostawić, bo z pewnością będzie potrafił okazać swoje niezadowolenie.

Nie da się jednak ukryć, że te dumne i mądre zwierzęta wprowadzają prawdziwie domową i ciepłą atmosferę, i szybko stają się najlepszymi przyjaciółmi! Zresztą, zalet posiadania kota jest dużo więcej.

Dlaczego warto mieć kota?

Naukowcy wykazali, że posiadanie kota ma ogromny wpływ na człowieka, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Obecność kotów wyzwala w naszych organizmach produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. To sprawia, ze przebywanie z tym czworonogiem obniża poziom stresu i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Istnieją badania stwierdzające, że obecność kota może zmniejszać objawy depresji lub stanów lękowych.

Dobre samopoczucie i zniwelowanie stresu sprawia natomiast, że zmniejsza się też ryzyko zawału serca lub udaru.

Co więcej, badacze stwierdzili, że samo mruczenie kota może mieć działanie nie tylko terapeutyczne, ale też... "uzdrawiające". Pozytywnie wpływa bowiem na ruchomość stawów po urazach.

Fakty i mity dotyczące kotów

Czy rozpoznasz rasy kotów? Quiz dla prawdziwych kociarzy

Pytanie 1 z 10
Jaka to rasa?
Kot
Weterynarze walczą o życie kotki Abi