Fakty i mity o kotach
Koty powinny pić mleko
MIT!
I to jeden z najbardziej rozpowszechnionych.
Dorosłe koty nie powinny dostawać mleka, bo nie jest ono ich naturalnym źródłem pożywienia. Co więcej, po spożyciu mleka krowiego koty mogą cierpieć na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wszystko z uwagi na zawartość laktozy w mleku, z której trawieniem koty sobie po prostu nie radzą.
Kot powinien pić przede wszystkim wodę, do której musi mieć cały czas dostęp.
Koty zawsze spadają na cztery łapy
FAKT!
Rzeczywiście koty zazwyczaj spadają na cztery łapy. Wszystko dzięki instynktownej umiejętności "przekręcania się" w locie.
To jednak nie oznacza, że koty nie mogą zrobić sobie krzywdy. Upadek z dużej wysokości, nawet na cztery łapy, może się skończyć połamaniem kości, a w przypadku braku natychmiastowej interwencji może też prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Dlatego posiadając kota w domu lepiej zabezpieczyć okna i balkon, by zwierzę nie mogło się przez nie wydostać.
Kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z kotami
MIT!
Zadbane, zdrowe i odpowiednio pielęgnowane koty nie wyrządzą ciężarnej ani jej dziecku żadnej krzywdy. Mit wziął się z obawy przed zarażeniem toksoplazmozą jednak statystyki wskazują, że większe ryzyko zakażenia się tą chorobą powstaje w wyniku np. zjedzenia surowego mięsa niż kontaktu z kotem.
Faktem jest jednak, że kobiety będące w ciąży powinny unikać czyszczenia kuwety, ponieważ właśnie tam mogą się znaleźć pasożyty.
Koty rzucają się do gardła, gdy widzą pulsującą krtań
MIT!
Mimo, ze koty rzeczywiście lubią drgające i podskakujące zabawki to jednak nie rzucą się na gardło człowieka, by wbić tam swoje kły. Nie ma też żadnej fizycznej możliwości, by kot przegryzł dorosłemu człowiekowi krtań czy gardło.
Koty są zagrożeniem dla niemowląt i małych dzieci
FAKT!
Dotyczy to zresztą nie tylko kotów, ale też wielu innych domowych zwierząt. Nowy członek rodziny to dla czworonogów zawsze spore wyzwanie generujące dużo emocji ekscytacji.
Co więcej, specjaliści zwracają uwagę, że koty często wykazują instynkt opiekuńczy wobec małych dzieci i np. próbują je ogrzać układając się obok albo na maluchu. Przy niemowlętach, które nie potrafią jeszcze samodzielnie obrócić główki, może się to skończyć uduszeniem Dlatego przy małych dzieciach opiekunowie zawsze powinni mieć zwierzę pod kontrolą - na szczęście po czasie, gdy dziecko podrośnie, kot będzie idealnym towarzyszem zabaw i popołudniowych drzemek!
Koty przywiązują się do miejsca
FAKT!
Koty to zwierzęta terytorialne, które potrzebują dużo więcej czasu na adaptację w nowym miejscu niż na przykład psy. Dlatego też lepiej nie fundować swojemu pupilowi częstych przeprowadzek.
Domowe koty niczym się nie zarażą
MIT!
Niestety, nawet koty domowe, niewychodzące, narażone są na wiele chorób, które... przynosimy na butach! Te zwierzęta uwielbiają obwąchiwać obuwie, którym właśnie wróciliśmy z dworu, ale takie zachowanie może się dla nich niezbyt dobrze skończyć. Na butach mogą się bowiem znaleźć różnego rodzaju zarazki, które wywołają u czworonoga choroby.
Czarny kot przynosi pecha
MIT!
I to bardzo głęboko zakorzeniony. To, że czarne koty (zwłaszcza te, które właśnie przebiegły przez drogę) jest wyłącznie przesądem nie mającym w sobie zupełnie nic z prawdy.
Pies i kot nigdy się nie polubią
MIT!
Kot może się dogadać i żyć w zgodzie z psem, królikiem jak i każdym innym zwierzęciem. Wszystko zależy zarówno och charakteru zwierząt jak i podejścia właściciela. odpowiednio przeprowadzona socjalizacja może sprawić, że kot i pies staną się najlepszymi przyjaciółmi!