Choinka

i

Autor: Canva Pro

CHOINKA

Co zrobić z choinką po świętach? Jak pozbyć się świątecznego drzewka i nadać mu drugie życie?

2024-01-14 13:05

Święta za nami i wiele osób powoli zaczyna myśleć o ściągnięciu bożonarodzeniowych ozdób. Jak co roku pojawia się też pytanie co zrobić z choinką, która wygląda już coraz marniej i powoli zaczyna gubić igły. Wyrzucenie jej do śmieci to nie jedyne rozwiązanie!

Najpierw tygodnie przygotowań, później trzy dni świętowania i czas zakończyć świąteczny okres. Wraz z początkiem nowego roku z wielu mieszkań zaczną znikać bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje. Wśród nich także piękne, okazałe choinki, bez których większość osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. I choć nie ma z góry określonego terminu na to kiedy rozebrać drzewko, to przyjęło się, by robić to 6. lub 7. stycznia (Trzech Króli i Niedziela Chrztu Pańskiego).

Drzewka mogą oczywiście stać dłużej, ale te żywe powoli zaczynają już gubić igły i tracą na estetyce, dlatego już teraz warto się zastanowić gdzie można je wyrzucić bądź oddać. 

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę?

To gdzie wyrzucić świąteczne drzewko zależy od jego rodzaju. Niewielką, sztuczną choinkę bez dekoracji można wyrzucić do zwykłego pojemnika na plastik, natomiast większą powinno się oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeśli nie masz możliwości transportu możesz ją też wystawić do śmieci, w miejscu na gabaryty.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Jeśli chodzi o żywe drzewko to najlepiej byłoby je pociąć (oczywiście po uprzednim ściągnięciu bombek i lampek). Później jest kilka możliwości jego wykorzystania:

  1. Przerobiona na ściółkę i rozsypana pod roślinami powstrzyma rozwój chwastów i lekko zakwasi glebę, a ta nada się idealnie pod np. borówki czy rododendrony.
  2. Posiekane drzewko można wykorzystać jako opał kominkowy, przy czym drzewo musi być dobrze uschnięte.
  3. Drzewko kupione w doniczce można ponownie wsadzić w ziemię, pod warunkiem, że jest jeszcze w dobrym stanie.
  4. Drzewko można wynieść pod altanę śmietnikową w przeddzień wyznaczonych terminów odbiorów lub posiekaną wyrzucić do pojemników na bio odpady, oznaczonych kolorem zielonym.
  5. Można wypełnić igłami sosnowymi bawełniane woreczki, dołożyć laskę cynamonu, goździki, skórkę z cytryny, a ona odda nam piękny zapach, gdy włożymy ją do szafy czy szuflady.
  6. Ucięte gałązki z igłami można wykorzystać do przykrycia roślin w ogrodzie, co zapewni im jeszcze lepszą ochronę przed mrozem.

Polskie Las Vegas. Popowo w Lubuskiem rozbłysnęło tysiącami światełek

Quiz: Co symbolizują choinkowe ozdoby? Symbole świąt Bożego Narodzenia

Pytanie 1 z 8
Co oznacza Gwiazda Betlejemska umieszczana na szczycie drzewka?
Świąteczne iluminacje w Olsztynie zachwycają. Prawdziwą „gwiazdą” jest choinka na starówce