Skarbówka i prezenty

i

Autor: Canva Pro

PREZENTY

Podatek od prezentu świątecznego. Kto musi go zapłacić, by uniknąć kary od Urzędu Skarbowego?

2023-12-27 11:14

Święta Bożego Narodzenia za nami i większość osób cieszy się jeszcze ze świątecznych prezentów, które znalazły się pod choinkami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że niektóre upominki podlegają opodatkowaniu! Kiedy prezent trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego? Kto musi odprowadzić od niego podatek?

Podatek od prezentu na święta. Kiedy trzeba go zapłacić?

Jak wskazują przepisy prawa, prezenty są formą darowizny, a ta, jak wiadomo, podlega opodatkowaniu. Chodzi o sytuację, gdy wartość podarunku przekroczy kwotę wolną od podatku.

Wysokość kwoty wolnej od podatku, zarówno w przypadku darowizna jak i spadku, zależy od przynależności do określonej grupy. Wynosi ona:

36 120 zł - grupa pierwsza - członkowie najbliższej rodziny (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa.

27 090 zł - grupa druga - zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata, wnuki siostry), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki).

5 733 zł - grupa trzecia - osoby niespokrewnione.

Podatek trzeba więc zapłacić w przypadku, gdy prezent opiewa na wyższą kwotę niż wskazana wolna kwota od podatku. Co ważne, kwota wolna obowiązuje przez 5 lat, więc pod uwagę należy brać wartość wszystkich prezentów otrzymanych w tym czasie.

Ile wynosi podatek od prezentu?

W przypadku otrzymania prezentu, którego wartość przewyższa kwotę wolną od podatku obdarowany w ciągu miesiąca powinien złożyć do urzędu skarbowego druk SD-3. Później urząd podejmuje decyzję co do wysokości wymaganego podatku.

Kara za niezapłacenie podatku

Nie obawiaj się - urzędnicy skarbowi nie będą chodzić po domach dopytując o tegoroczne, świąteczne prezenty. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że w trakcie kontroli skarbowej ktoś powoła się na prezent od rodziny, a zapomniał o jego wcześniejszym rozliczeniu, wówczas grozi mu zapłata 20-procentowej karnej stawki podatku.

A kiedy może zostać przeprowadzona kontrola skarbowa? Na przykład w sytuacji, gdy małżonkowie nabędą jakąś nieruchomość, której cena nie ma pokrycia w ich zarobkach.

Pomysł na prezent prosto z... Gorzowa! 

Sonda
Lubisz dawać świąteczne prezenty?
Czadoman apeluje: „Święta Bożego Narodzenia to nie prezenty i galeria handlowa”