Okręt podwodny

i

Autor: fot. Canva Pro

ŚWIAT

Amerykańska sonda wyłowiona w Chinach. Miała wykrywać okręty podwodne

2024-06-26 19:09

Chińska straż przybrzeżna wyłowiła sondę do wykrywania okrętów podwodnych, zrzuconą z samolotu amerykańskich sił powietrznych nad Morzem Południowochińskim - poinformowały w środę państwowe media w Chinach.

Amerykańskie wojsko zrzuciło sondę. Jest nagranie

Na nagraniu opublikowanym pierwotnie na koncie Yuyuan Tantian, powiązanym z rządowym nadawcą CCTV, widać amerykański samolot wojskowy, z którego w pewnym momencie wypada ciemnoszara tuba. Z dodanych do nagrania napisów wynika, że "amerykańskie wojsko zrzuciło niezidentyfikowane urządzenie elektryczne nad Morzem Południowochińskim; strona chińska wyłowiła detektor łodzi podwodnych".

Znacznik lokalizacji umieszczony na filmie wskazuje, że do zdarzenia doszło w okolicach Drugiej Ławicy Thomasa, obszaru, o który Pekin prowadzi spór terytorialny z Filipinami, bliskim sojusznikiem USA.

W nagraniu nie podano daty zarejestrowania zrzutu ani wyłowienia obiektu, stwierdzono jedynie, że było to "niedawno".

Kolejne kadry prezentują fragmenty rzekomo wyłowionego urządzenia z przezroczystą obudową, w której znajduje się etykieta z nazwą jednego z brytyjskich producentów urządzeń z dziedziny obronności i bezpieczeństwa, w tym technologii zwalczania okrętów podwodnych.Cytowany w nagraniu ekspert mówi, że "sonda może być wykorzystywana do wykrywania sygnałów chińskich okrętów podwodnych i przeciwdziałania sygnałom z okrętów podwodnych".

Dotychczas do sprawy nie odniosła się armia amerykańska.

Zobacz też: Miejsca w Polsce o niezwykłej energii

Sonda
Obawiasz się wybuchu III wojny światowej?
Chiny zaczynają być mocarstwem europejskim?! Jacek Bartosiak o geopolityce [RAPORT ZŁOTOROWICZA]