Afryka choroby

i

Autor: fot. Canva

CHOROBY

Nowy, afrykański wirus zbiera żniwo. "Jest bardzo niepokojący"

2024-06-26 18:22

Nowy szczep wirusa mpox, rozprzestrzeniający się wzdłuż wschodniej granicy Demokratycznej Republiki Konga, jest "niezwykle niepokojący" - podał w środę portal BBC. Wirus powoduje zgony u 5 proc. chorych dorosłych i 10 proc. dzieci. Patogen odpowiada również za poronienia u zarażonych kobiet.

Objawy nowego wirusa przypominają infekcję

Wirus mpox (zwany wcześniej małpią ospą) wywołuje objawy ostrej infekcji wirusowej (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), łącznie z wysypką, przypominającą krosty. Wirus przenosi się drogą płciową, ale istnieją dowody, że nowy szczep może być również przenoszony poprzez bliski kontakt ze skórą. Odnotowano przypadki przenoszenia wirusa pomiędzy uczniami w szkole czy między opiekunem a dzieckiem.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że przez pięć pierwszych miesięcy roku w Demokratycznej Republice Konga (DRC) odnotowano blisko 8 tys. zakażeń, z których śmiercią skończyły się 384 przypadki. Prawie połowę zmarłych stanowiły dzieci poniżej 15 lat. Niespełna miesiąc później dr Cris Kacita - odpowiadający w DRC za programy zwalczania wirusa, powiedział portalowi, że odnotowano ponad 8,6 tys. przypadków i 410 zgonów, a wirus był już obecny w 24 z 26 prowincji kraju. Szczególne zaniepokojenie, podkreślił portal BBC, obudziło pojawienie się przypadków zachorowań w prowincjach graniczących z Rwandą, Burundi i Ugandą.

Zobacz też: TOP 5 najbardziej niebezpiecznych sportów świata

Rozpoznasz bohatera serialu "Rodzinka.pl" tylko po zdjęciu? Tylko prawdziwy fan zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się bohater ze zdjęcia?
Tomasz Karolak
Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce