Alergia uczulenie

i

Autor: Canva Pro

ALERGIA

Alergia nie odpuści. Sprawdź, co pyli we wrześniu

2023-10-08 9:25

Dla alergików najtrudniejsze są miesiące wiosenno-letnie, ale nawet z nadejściem jesieni część roślin wciąż pyli wywołując nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych. Faktem jest, że we wrześniu pyłków będzie nieporównywalnie mniej niż w ostatnich miesiącach, ale jednak mogą się jeszcze pojawić. Sprawdź, co pyli i czy jesteś uczulony.

Rośliny pylące we wrześniu. Co teraz uczula?

We wrześniu wciąż pylić będą trawy, ale stężenie tych pyłków będzie dużo mniejsze niż np. w lipcu i nie powinny w znaczący sposób wpływać na codzienne funkcjonowanie.Oprócz tego dokuczać będzie bylica, która w niektórych regionach Polski może osiągnąć wysokie stężenie w powietrzu.

Cały czas pylić będą również: ambrozja, komosa, babka i pokrzywa, dlatego jeśli będziesz odczuwać nieprzyjemne objawy, głównie ze strony układu oddechowego, to bardzo prawdopodobne, że jesteś uczulony na którąś z tych roślin.

Nie odpuszczą również pleśni. We wrześniu utrzyma się bardzo wysokie stężenie grzybów Cladosporium i Alternaria.

Główne objawy alergii

Według danych w Polsce z alergiami zmaga się ok 12 mln osób, z czego najwięcej cierpi z powodu pylenia roślin. To wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, wśród których można wymienić:

  • zapchany nos i trudności z oddychaniem
  • kichanie i katar
  • zaczerwienione, łzawiące i piekące oczy
  • zapalenie spojówek
  • astma

Niestety alergie nie są łatwe do wyleczenia, a sam proces opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków antyhistaminowych, które mają niwelować nieprzyjemne objawy wywoływane przez pyłki.

Skuteczną terapią jest odczulanie prowadzone pod nadzorem alergologa.

Sprawdź też: Nietypowe alergie ludzi. Przy nich alergia na laktozę to pikuś!

Sonda
Czy jesteś alergikiem?
Poradnik Zdrowie - Alergie