MIGRANCI

36 Syryjczyków w ciężarówce. Próbowali wjechać do Niemiec

2023-09-29 13:27

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Gorzowa zatrzymali 36 Syryjczyków, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Niemcami. Przewoził ich Polak, który w momencie zatrzymania zaczął uciekać! Zatrzymał się dopiero po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez funkcjonariuszy.

Wszystko działo się w Kostrzynie nad Odrą. To właśnie tam funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli pojazd ciężarowy na polskich tablicach rejestracyjnych, który zmierzał w kierunku niemieckiej granicy.

Straż graniczna zatrzymała "kuriera". Próbował wywieźć migrantów z Polski

Ciężarowy peugeot wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy, dlatego postanowili zatrzymać go do kontroli.

Kierowca tuż po zatrzymaniu pojazdu próbował uciec. Ścigający go funkcjonariusz SG (po oddaniu strzału ostrzegawczego nie zagrażającego życiu i zdrowiu innych) ujął uciekiniera" informuje Ewelina Szczepańska z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak się okazało, kierowcą był Polak, który w przestrzeni ładunkowej pojazdu przewoził aż 36 Syryjczyków.

To nie koniec, ponieważ strażnicy zatrzymali także drugiego Polaka, podróżującego osobówką, który miał za zadanie pilnować ciężarówki z migrantami.

Wszyscy usłyszeli zarzuty. Polacy odpowiedzą przed sądem

Jak się okazało migranci nie tylko nielegalnie próbowali przekroczyć granicę, ale nie mieli nawet dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce. Funkcjonariusze ustalili, że posiadali słowackie tytuły pobytowe i to właśnie ze Słowacji przedostali się na teren Polski, by później ruszyć dalej w kierunku Niemiec.

Wszystkie osoby usłyszały się do winy i dobrowolnie poddały się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Z kolei Polacy za udzielenie pomocy migrantom w próbie nielegalnego przekroczenia granic odpowiedzą przed sądem. Orzeczono wobec nich również środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej ma ręce pełne roboty. To już kolejna w tym miesiącu udaremniona przez nich próba nielegalnego przekroczenia granic z Niemcami

Sonda
Obawiasz się nadmiernego napływu migrantów do Polski?
Ukrainiec przewoził nielegalnych imigrantów do Polski