Co zrobić z ogromna ilością odpadów po świętach?

i

Autor: akl Co zrobić z ogromna ilością odpadów po świętach?

Została ci góra śmieci po świętach? Zobacz, co z nią zrobić

2022-12-28 13:36

Inneko, czyli miejska spółka odpowiadająca za wywóz odpadów przygotowała krótki poradnik dla tych, którzy chcą z domu pozbyć się góry śmieci, która zazwyczaj zostaje po świętach.

Jeżeli mamy sztuczną choinkę i uważamy, że jej czas już minął, to nie wyrzucajmy jej w całości. Zdejmijmy dekorację i wyrzućmy ją do pojemnika na plastik. Jeżeli jest to duża choinka, to nie zostawiajmy jej pod wiatą śmietnikową, tylko wywieźmy do najbliższego PSZOK.

Zdjęte z choinki szklane ozdoby nie wyrzucamy do szkła. Są one zazwyczaj pokryte farbą, muszą więc trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Jeżeli bombki i inne ozdoby wykonane są z plastiku, oczywiście trafiają do żółtych pojemników.

Chociaż lampki choinkowe są z reguły wykonane z plastiku, to są to elektroodpady. Nie wyrzucamy ich do kosza na śmieci - ani żółtego, ani czarnego - na odpady zmieszane. Każde elektrośmieci można oddać do punktu zbiórki przy ulicy Teatralnej 49.

Opakowania i papier po prezentach też nie zawsze mogą trafić do niebieskich pojemników. Dlaczego? Papier prezentowy często jest lakierowany czy woskowany, w takim przypadku umieśćmy go w koszu na odpady zmieszane. Jeżeli w pudełkach mamy plastikowe okienka, usuńmy je przed wrzuceniem do pojemnika i te odpady wyrzućmy do "plastiku". To samo możemy zrobić z taśmą, która często przyklejona jest do pudełek.

Co z jedzeniem i resztkami, które nie nadają się do spożycia? Jeżeli są to resztki pochodzenia zwierzęcego, np. ryby, jakiekolwiek mięso - wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Natomiast wszystko to, co jest pochodzenia roślinnego (np. zgniłe mandarynki), wyrzucamy do kosza na bioodpady.

QUIZ. Pamiętasz lektury z czasów szkolnych? Spróbuj dokończyć tytuły. Wynik niższy, niż 8 punktów to wstyd!

Pytanie 1 z 10
"Zbrodnia i [...]"