Policja

i

Autor: Justyna Świderska Zdjęcie poglądowe

kryminał

Zatrzymanie nielegalnych imigrantów w Świecku. Sukces Straży Granicznej

2023-06-05 18:43

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali ośmiu migrantów usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Jechali dwoma autami kierowanymi przez Uzbeka i Kirgiza – poinformował w poniedziałek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. Straży Granicznej Paweł Biskupik.

Nielegalni imigranci w województwie lubuskim. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby

23-letni obywatel Uzbekistanu oraz 28-letni obywatel Kirgistanu usłyszeli zarzut organizowania migrantom przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Kirgiz został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Obu mężczyznom grozi do ośmiu lat więzienia.

- Kierowcy rozpytani na gorąco przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przyznali, że Afgańczyków mieli dostarczyć do Słubic, za co każdy z nich miał otrzymać od 1 tys. do 1,5 tys. dolarów amerykańskich – dodał rzecznik.

Do zatrzymania kurierów wraz z migrantami jadących autem osobowym i dostawczym doszło środę w rejonie mostu granicznego w Słubicach. Oba pojazdy miały polskie tablice rejestracyjne. Każdy z kierowców przewoził w aucie czterech Afgańczyków.

Obywatele Afganistanu przyznali się próby nielegalnego przedostania się do Niemiec oraz nielegalnego pobytu w naszym kraju. Skorzystali przy tym z prawa do dobrowolnego poddania się karze trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, Afgańczycy zostali objęci dozorem Straży Granicznej.

Ukrainiec przewoził nielegalnych imigrantów do Polski