Kodeks Korwina jak toruński Ratusz Staromiejski? Marszałek zapowiada walkę o zabytek

i

Autor: Marta Łazarska Wystawa o Kodeksie Korwina do zobaczenia w gorzowskiej bibliotece.

Wystawa o Kodeksie Korwina w gorzowskiej bibliotece

2022-07-04 15:53

„Dlaczego Kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu?” - to tytuł wystawy, która od wtorku do zobaczenia w bibliotece im. Zbigniewa Herberta. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład na temat XV-wiecznego dzieła.

Gradka dla miłośników historii i zabytkowych ksiąg. Wystawa o Kodeksie Macieja Korwina, czyli XV-wiecznym manuskrypcie we wtorek (5.07) w gorzowskiej bibliotece. Towarzyszyć jej będzie wykład i prezentacja na temat bogato zdobionego manuskryptu, który od 500 lat przechowywany jest w Toruniu.

Będziemy mieli wystawę, która pokaże dlaczego Kodeks nazywany jest skarbem kultury polskiej. Skarb często kojarzy nam się, że to coś ze złota, albo diamentów, natomiast książka też może być skarbem - mówi Sławomir Szenwald dyrektor gorzowskiej książnicy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 16. O zabytkowej księdze zrobiło się w ostatnich miesiącach głośno, po tym jak grupa posłów PiS postanowiła ją przekazać Węgrom, żeby dalej umacniać i rozwijać wielowiekową tradycję przyjaźni między narodami- polskim i węgierskim. Pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem środowisk naukowych i kulturalnych. Wystawę oglądać można do 30 lipca.

Jak dobrze znasz "Stranger Things"? Quiz dla prawdziwych fanów serialu Netfliksa!

Pytanie 1 z 10
W jakim miasteczku rozgrywa się akcja "Stranger Things"?