Rośliny

i

Autor: www.pxhere.com

OGRODNICTWO

Wyjeżdżasz na urlop i zostawiasz rośliny? Sprawdź co robić, żeby kwiatki nie uschły

2023-06-14 17:05

Sezon urlopowy zbliża się coraz większymi krokami. Przed dłuższym wyjazdem wiele osób zaczyna się zastanawiać co zrobić z domowymi roślinami. Niepodlewane kwiatki i zioła mają marne szanse na przeżycie. Co więc zrobić, aby roślinki wytrwały? Podpowiadamy!

Jak długo roślina wytrzyma bez wody?

Nad problemem podlewania roślin należy się zastanowić w przypadku dłuższego wyjazdu. Jeśli zaplanowałeś weekendową wycieczkę to kwiatki doskonale dadzą sobie radę. Nieco inaczej jest w przypadku dłuższej nieobecności.

O tym jak długo roślina wytrzyma bez wody decyduje przede wszystkim jej rodzaj. Są takie kwiaty, które mogą być podelwane raz na tydzień lub dwa, ale są też takie, które wymagają częstego nawadniania, zwłaszcza latem, gdy na dworze jest gorąco i sucho.

Co zrobić z roślinami w trakcie urlopu? Poznaj kilka trików!

Najlepszym sposobem na to, aby kwiatki poradziły sobie w trakcie Twojej nieobecności jest poproszenie o pomoc kogoś bliskiego: przyjaciół, rodzinę lub nawet sąsiadów, jeśli masz z nimi dobre stosunku. Oczywiście, nie każdy ma taką możliwość, dlatego sprawdź porady, dzięki której Twoim roślinkom nie zabraknie wody!

1. Ogranicz utratę wody

W tym celu zabierz rośliny z parapetu lub innego miejsca, do którego dociera intensywne słońce. W miejscach nasłonecznionych woda będzie wyparowywała dużo szybciej.

2. Zastosuj hydrożele

Zastosuj preparaty ogrodnicze zawierające w swoim składzie hydrożele. Preparat taki umieszcza się w ziemi, a hydrożel magazynuje wodę, by później stopniowo oddawać ją roślinom.

3. Przygotuj butelkę z wodą

To trik, który zyskał już sporą popularność. Chodzi o to, by samodzielnie przygotować butelkę, która stopniowo będzie nawadniać rośliny. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć butelkę po wodzie mineralnej, nie dokręcić zakrętki i odwrócić butelkę do góry nogami tak, aby woda wydostająca się powoli spod niedokręconej zakrętki spływała do ziemi. Można też zakręcić dokładnie butelkę i zrobić w niej małe dziurki, przez które będzie stopniowo wypływała woda.

4. Kup kule do nawadniania

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępne są specjalne kule, które należy wypełnić wodą i włożyć do doniczki. W kuli znajduje się rurka odprowadzająca wodę, która podlewa kwiatki w trakcie Twojej nieobecności.

5. Przenieś rośliny do wanny lub miski

Oczywiście wcześniej wypełnij wannę lub miskę wodą, którą roślinki będą pobierać według własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że muszą one mieć dostęp do światła, wiec nie umieszczaj ich w wannie, jeśli w Twojej łazience nie ma okna.

6. Wężyk nawadniający domowej roboty

To świetny trik polegający na samodzielnym stworzeniu "mini systemu nawadniającego". Chodzi o to, by roślinę (lub rośliny) ustawić w jednym miejscu i podlewać je... sznurkiem! Zamocz kawałek łatwo namakającego sznurka w wodzie i jeden jego koniec ustaw w doniczce, a drugi tam, gdzie jest źródło nawadniania, czyli np. miska z wodą, wypełniony wodą zlew, itp. Ważne, aby źródło nawadniania znajdowało się wyżej niż rośliny, wtedy woda, za pomocą sznurka, będzie spokojnie spływała do doniczek.

Sonda
Masz w domu rośliny?
Efektowny trend: wiszące kwiaty