Wojsko

i

Autor: Canva Pro Zdjęcie ilustracyjne

WOJSKO

Wojskowe kolumny na polskich drogach! Ruszają ćwiczenia wojskowe NATO

2024-02-27 10:25

W najbliższym czasie na polskich drogach mogą się pojawić liczne kolumny wojska, których przejazd zabezpieczać będą policjanci. Na szczęście nie ma powodów do obaw: to nie początek wojny, a jedynie ćwiczenia państw członkowskich NATO. W Polsce rozpoczynają się ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-24.

Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy będzie ćwiczyć obronę i odstraszanie

NATO rozpoczęło serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Odbędą się one przede wszystkim w Europie Środkowej i weźmie w nich udział około 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw członkowskich NATO oraz ze Szwecji, w tym ok. 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Celem ćwiczeń wojskowych ma być sprawdzenie zdolności sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym odparcia potencjalnego ataku na państwa NATO.

Wojska NATO w Polsce

Polska jest jednym z państw-gospodarzy i to właśnie na terytorium naszego kraju prowadzonych będzie część ćwiczeń pod kryptonimem Dragon-24.

Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia p.k. DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym, w szczególności na trenie województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego" czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.

Na polskie drogi wyjedzie wojsko. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu

Prowadzone ćwiczenia wiążą się z tym, że w najbliższym czasie można się spodziewać przejazdów kolumn wojskowych po polskich drogach.

Wojsko Polskie zaznacza jednak, że to ćwiczenia wyłącznie o charakterze defensywnym - nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu.

Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją, która będzie monitorowała, zabezpieczała i dbała o zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie przejazdu wojska.

Ćwiczenia lubuskich kontrterrorystów. Te zdjęcia robią wrażenie!

Sonda
Obawiasz się wybuchu wojny w Polsce?
Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji