Pandemia

i

Autor: Canva Pro

PANDEMIA

Podejrzane respiratory i chińskie pompy. Jak zarabiano na pandemii?

2024-02-27 8:28

W 2020 r. Ministerstwo Zdrowia przepłaciło nie tylko za podejrzane respiratory. Kupiło też tysiące pulsoksymetrów od handlarza perfumami i chińskie pompy infuzyjne po cenie kilkukrotnie wyższej od rynkowej - podaje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Nieracjonalne wydatki w czasie pandemii

"Gazeta Wyborcza" poprosiła Ministerstwo Zdrowia o szczegółowe informacje na temat zakupów covidowych. Jak wynika z przekazanych danych:

W 2020 r. resort kupił sztuczne nerki renomowanych firm B.Braun (6 szt.) oraz Baxter (20 sztuk). Problem w tym, że ich aparaty kosztują średnio 40-45 tys. zł. Tymczasem MZ zapłaciło za nie łącznie 2 mln 655 tys. zł, czyli ok. 100 tys. zł za sztukę" - zwraca uwagę gazeta.

Pompy infuzyjne od firmy, która przestała istnieć?

Dziennik informuje, że w Przedsiębiorstwie Elektroniki Profesjonalnej "IGEL" resort zakupił 50 kardiomonitorów ICARD L.

Według naszych rozmówców z branży medycznej nie jest to sprzęt najwyższej klasy, ale 443 tys. zł, jakie zapłaciło MZ, nie budzi ich zastrzeżeń. Budzi je za to zakup 960 pomp infuzyjnych i strzykawkowych od Przedsiębiorstwa Techniki Medycznej ANES-MED Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie" - stwierdza.

Dodaje, że "z danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że spółka została zeń wykreślona".

Jej strona internetowa jest nadal dostępna. W zakładce "O nas" można przeczytać, że "specjalizuje się w doradztwie i dostawach urządzeń medycznych renomowanych firm", a w dziale "oferta" jest tylko jedno zdanie: "Od ponad 25 lat oferujemy nowoczesne urządzenia medyczne". Żadnych danych o tym, jaki sprzęt i konkretnie jakich firm jest lub był w ofercie" - podkreśla "Gazeta Wyborcza".

MZ - czytamy - "poinformowało, że kupiło od ANES-MED chińskie pompy Biolight". 

Z danych dostępnych w Internecie wynika, że kosztują ok. 4 tys. zł za sztukę. Tymczasem resort zapłacił za nie prawie 12 mln zł, czyli średnio 12 tys. zł za sztukę" - podaje gazeta

Przypomnijmy: pandemia COVID-19 (choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2) wybuchła w listopadzie 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Do Polski wirus dotarł w marcu 2020 roku. Mimo wprowadzania licznych ograniczeń pandemia rozszerzyła się praktycznie na całą planetę. Szacuje się, że w perspektywie globalnej na Covid-19 zmarło prawie 7 milionów osób.

Znicze na miejscu tragicznego potrącenia 10-latka w Wawrowie pod Gorzowem

Sonda
Chorowałeś/aś na Covid-19?
Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji