nowość

Województwie Lubuskie zainwestowało w kolejne pociągi. Szyk i luksus na zachodzie Polski!

2023-10-31 13:04

Województwo Lubuskie planuje zakupić dwa szynobusy do obsługi przewozów regionalnych, zwłaszcza w północnej części regionu, gdzie zapotrzebowanie na kursy jest największe. Marszałek Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński, podkreśla, że decyzja ta wynika z problemów w funkcjonowaniu przewozów regionalnych, szczególnie związanych z trudnościami w realizacji umowy z POLREGIO.

Nowe szynobusy, będące pojazdami hybrydowymi, umożliwią jazdę zarówno po trakcji elektrycznej, jak i w miejscach, gdzie brak tej trakcji. Mają one rozwiązać problemy związane z transportem publicznym, zwłaszcza na linii kolejowej nr 203 i na trasie Gorzów - Zbąszynek. Oba pojazdy są nowoczesne, klimatyzowane, a jeden z nich jest dwuczłonowy, a drugi trójczłonowy.

Osiągną prędkość 160 km/h po trakcji elektrycznej i 120 km/h przy użyciu silnika spalinowego. Dodatkowo, posiadają udogodnienia takie jak WiFi, toalety dla osób niepełnosprawnych, możliwość podróży z dzieckiem i przewijania, oraz opcję przewożenia rowerów w pozycji poziomej.

Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, wyjaśnia, że obecnie trwa proces rozstrzygania przetargu, gdzie wpłynęła jedna oferta na kwotę 73 mln 800 tys. złotych. Zarząd Województwa będzie musiał wykorzystać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa, aby zaakceptować ofertę.

Planowane jest podpisanie umowy o finansowaniu zakupu z Regionalnego Programu Operacyjnego, co otworzy drogę do ogłoszenia i wyłonienia wykonawcy. Dostawa szynobusów jest planowana do końca bieżącego roku, a ich eksploatacja na linii 203 ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2024 roku.

Na Marsz Miliona Serc jedź metrem i pociągiem